13 czerwca 2018 15:57

Andrzej Bargiel i K2 Ski Challenge – znamy szczegóły

Andrzej Bargiel wyruszy do Pakistanu już w najbliższy piątek. Oprócz K2 w planach ma również inne szczyty – o tym jak będzie wyglądała nowa taktyka, a także kto spośród naszych himalaistów będzie towarzyszył skialpiniście podczas kolejnej wyprawy, dowiedzieliśmy się podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Andrzej Bargiel (fot. Marcin Kin)

Już w piątek, 15 czerwca, Andrzej Bargiel wyruszy na kolejne spotkanie z Górą Gór. Jak dowiedzieliśmy się podczas konferencji prasowej w Warszawie, tym razem w skład ekipy Sunt Leones wejdą: Janusz Gołąb, Marek Ogień, Piotr Pawlus oraz Bartosz Bargiel. Wyprawa skorzysta z pomocy czterech Pakistańczyków.

Janusz Gołąb wspierał działania Andrzeja podczas zeszłorocznej wyprawy unifikacyjnej na K2 i pomagał mu zaplanować linię zjazdu. Jak widać, wytrawny himalaista zaangażował się w projekt K2 Ski Challenge jeszcze bardziej.

Andrzej Bargiel:

Janusz będzie nas wspierał i zarządzał atakami szczytowymi. To na pewno dla niego nowe wyzwanie, bo wspinanie się na wierzchołki i schodzenie z nich, to zupełnie coś innego niż wejście, a następnie szukanie takiego ciągu śniegu, który pozwala bezpiecznie zjechać na nartach

Andrzej Bargiel i Janusz Gołąb podczas wspólnego zjazdu rysą na Rysach (fot. Andrzej Bargiel – profil FB)

Podczas poprzedniej wyprawy alpiniści zauważyli, że lipiec w Karakorum nie jest optymalnym czasem, aby próbować zjazdu narciarskiego z K2. M.in. dlatego właśnie zespół obierze w tym roku nieco inną taktykę.

Andrzej Bargiel:

Na początek planuję zdobyć i zjechać na nartach z Gasherbruma II. Najniższy ośmiotysięcznik w Karakorum jest bardziej dostępny i zarazem łatwiejszy technicznie w stosunku do K2, dzięki czemu cała ekipa Sunt Leones będzie mogła się skutecznie zaaklimatyzować, co jest podstawą w działaniu w górach najwyższych.

Ocieplenie klimatu sprawia, że każdy lodowiec się zmienia. Wystarczy kilka lat, by układ szczelin był zupełnie inny. To jeden z głównych powodów, dlaczego postanowiłem na K2 wrócić tak szybko. Rok temu wykonałem bardzo dużą pracę. Teraz ruszamy w Karakorum tydzień wcześniej, a plan aklimatyzacji pozwoli mi na szybsze działanie. Będę potrzebował mniej czasu i mniej okien pogodowych. Wierzę więc, że tym razem się uda.

Atak szczytowy na Gasherbum II (8035 m) planowany jest na okolice 15 lipca, natomiast jeśli chodzi o główny cel ekspedycji K2 – Andrzej Bargiel planuje zdobyć i zjechać ze szczytu przed końcem miesiąca. Gdyby jednak warunki pogodowe na to nie pozwoliły, zakłada plan awaryjny – wejście i zjazd z wierzchołka Gasherbruma I (8068 m).

Michał Gurgul
źródło: andrzejbargiel.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum