11 czerwca 2018 17:04

Adam Bielecki, Jacek Czech i Felix Berg wyruszyli w Karakorum

Gasherbrum Exploration Expedition 2018 to wyprawa, której celem jest wspinaczka i eksploracja górskiego masywu Gasherbrumów. Adam Bielecki i Jacek Czech wczoraj wylecieli z Polski. Na miejscu spotkają się z niemieckim wspinaczem Felixem Bergiem, który towarzyszył Adamowi podczas wyprawy na Annapurnę.

Adam Bielecki i Jacek Czech na lotnisku Chopina w Warszawie (fot. Adam Bielecki – profil FB)

Trójka wspinaczy po dotarciu do Pakistanu ma zamiar w ciągu 10 dni dotrzeć pod masyw Gasherbrumów. W tym czasie powinno udać się załatwić wszelkie formalności i odbyć kilkudniowy trekking w górę lodowca.

Według planu działania wspinaczkowe mają rozpocząć się od aklimatyzacyjnego wejścia na Gasherbrum II (8035 m). Następnie, w zależności od warunków pogodowych, formy zespołu oraz pozostałego do dyspozycji czasu, himalaiści planują zrealizować jeden pozostałe cele wyprawy lub przynajmniej jeden z nich.

Masyw Gasherbrumów

Pierwszy cel to poprowadzenie nowej drogi na wschodniej ścianie Gasherbruma IV (7925 m). Zadanie to może okazać się nie tylko wymagające fizycznie, ale również trudne technicznie i logistycznie. Drugie założenie dotyczy pierwszego w historii wejścia na dziewiczy wierzchołek Gasherbruma VII (6980 m).

Jak wspomina Jacek Czech na swoim profilu FB, poza wyżej wymienionymi celami eksploracyjnymi, wyprawa ma także być dobrym przygotowaniem przed kolejną zimową próbą wejścia na K2. Ekspedycja ma potrwać do pierwszych dni sierpnia.

Jacek Czech i Adam Bielecki w Ameryce Południowej

W akcji górskie uczestniczyć będzie trójka himalaistów: Adam Bielecki, Felix Berg i Jacek Czech. Dwóch pierwszych wspinało się już razem podczas ekspedycji na Annapurnę, a także w Turcji. Natomiast Jacek Czech wspinał się z Adamem wielokrotnie, m.in. podczas zeszłorocznej wyprawy do Chile.

Nadal można wesprzeć finansowo jednego z członków wyprawy, Jacka Czecha, na profilu zrzutka.pl.

Michał Gurgul
źródło: FB Adam Bielecki, FB Jacek Czech, PHZ 2016-2020 im Artura Hajzera
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum