17 maja 2018 10:05

Uratujmy archiwum Mirka Wiśniewskiego. Historia polskiego himalaizmu w kadrze

W podwarszawskim domu Mirka Wiśniewskiego niszczeje archiwum zdjęć ukazujących jeden z najbardziej heroicznych rozdziałów polskiego himalaizmu. Zaatakowane przez pleśń i grzyb negatywy wymagają natychmiastowej konserwacji oraz digitalizacji. Ruszyła akcja crowdfundingowa, której celem jest uratowanie ich przed zapomnieniem.

Mirek Wiśniewski – lekarz z Warszawy, taternik i alpinista. Dzięki przyjaźniom zawartym na tatrzańskich graniach zaciągnął się na wyprawy kierowane przez Andrzeja Zawadę – na Lhotse (1975) oraz zimową wyprawę na Mount Everest (1980), zakończoną wejściem na szczyt przez Krzysztofa Wielickiego i Leszka Cichego.

Przywiózł z nich zbiór unikalnych fotografii uwieczniających chwile, w których kontakt człowieka z przyrodą jest szczególnie bliski. Wiśniewski po mistrzowsku oddał naturę Himalajów wraz z ich niedostępnością, subtelną grą barw, niepowtarzalną formą skał i lodu, oraz upór ludzi skorych do podjęcia ogromnego ryzyka, ich codzienne zmaganie z własnymi ciałami, przyjaźnie wystawione na najwyższe próby, został również dokumentalistą budowy pierwszej polskiej stacji antarktycznej im. Henryka Arctowskiego.

fot. Mirek Wiśniewski

Dziś Mirosław Wiśniewski ma 82 lata, a jego archiwum niszczeje, wciśnięte w kąt strychu podwarszawskiego domu artysty. Latami gromadzony przez niego materiał jest przykładem bardzo dobrej fotografii, ale przede wszystkim ważnym i potrzebnym dokumentem wyjątkowej epoki w dziejach polskiej wspinaczki wysokogórskiej.

Archiwum to ponad 10 000 negatywów oraz slajdów, nagrania audio, dokumenty drukowane, pamiątki z wypraw, stare wydruki fotograficzne. Po oczyszczeniu archiwum przygotujemy wystawę fotografii, na której zobaczycie niesamowite historie zapisane na negatywach Mirka Wiśniewskiego, opowieści z pierwszego w historii himalaizmu wejścia zimowego na Mont Everest, czy zapis rytuałów przekraczania równika przez pierwszych polskich badaczy Antarktydy.

Organizatorzy akcji piszą:

Liczymy na Waszą pomoc, razem uratujemy to niesamowite archiwum i stworzymy wystawę , dzięki której opowiemy jeszcze raz te wszystkie niesamowite historie!

Akcję można wesprzeć na portalu Zrzutka.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum