16 maja 2018 16:20

Zabrakło tlenu… masowe awarie sprzętu w drodze na Mount Everest

Niespodziewana techniczna przeszkoda zatrzymała dzisiaj ataki szczytowe jednej z wypraw komercyjnych na Mount Everest.

Mount Everest (fot. Alpenglow)

Mount Everest (fot. Alpenglow)

O sprawie poinformował Adrian Ballinger, założyciel agencji Alpenglow. Na wysokości ponad 8 tys. metrów przestało działać 10 z 39 aparatów tlenowych. W tej sytuacji ze względów bezpieczeństwa zadecydowano o zawróceniu wspinaczy. Przewodnicy i Szerpowie przekazali swoje urządzenia klientom. Wszyscy dotarli niżej (poniżej C3). Wygląda na to, że nikt nie ucierpiał.

Na szczycie Mount Everest, 16 maja 2018 (fot. Furtenbach Adventures)

Na szczycie Mount Everest, 16 maja 2018 (fot. Furtenbach Adventures)

Klienci Alpenglow korzystali z systemu masek firmy  Summit Oxygen. Do tej pory niezawodnych. Co ciekawe tego samego dnia wszystkich swoich klientów wprowadziła na szczyt firma Furtenbach Adventures. Oni również korzystali z produktów Summit Oxygen i nie sygnalizowali żadnych problemów.

Kilka dni temu, 8 maja, minęło dokładnie 40 lat od pierwszego wejścia bez korzystania z tlenu butli na Mount Everest. Także dzisiaj jest to wyczyn. Po blisko pół wieku w ten sposób najwyższy szczyt Ziemi zdobyło jedynie ok. 200 osób, to zaledwie ok. 2% wszystkich zdobywców Mount Everestu.

Czas w EBC leci mozolnie. Dzięki Bogu, bo niczego mi teraz bardziej nie trzeba niż czasu.Już tłumaczę dlaczego. Od…

Opublikowany przez Siła Marzeń – Miłki Raulin 13 maja 2018

Miejmy nadzieję, że problemy ze sprzętem nie dotkną Miłki Raulin oraz innych Polaków działających na Mount Everest. Jak widać ona również korzysta ze sprzętu Summit Oxygen.

Mysza

Źródła: Alpenglowalanarnette.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum