2 maja 2018 11:26

Winter Himalayan Challenge – Krzysztof Wielicki na Spotkaniach z Górami

Wyjątkowy gość, w wyjątkowym czasie. Wrocławskie Spotkania z Górami 15 maja gościć będą Krzysztofa Wielickiego. Dwa miesiące po powrocie z zimowej ekspedycji na K2 himalaista opowie o zimowych ekspedycjach na najwyższe szczyty świata. Już dziś zapraszamy na ciekawą opowieść o tym jak zdobywa się zimą ośmiotysięcznik i jak kieruje się tak trudnym przedsięwzięciem.

Krzysztof Wielicki (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Ciekawy styl opowiadania Krzysztofa Wielickiego i ogrom jego doświadczeń zapowiadają ciekawe spotkanie. Polski himalaista to jeden z najbardziej utytułowanych wspinaczy, którzy działali w Himalajach i Karakorum zimą. Prawie cztery dekady temu Wielicki i Leszek Cichy udowodnili wejściem na Mount Everest, że himalaizm zimowy to nie sen wariata, a wyzwanie dla największych śmiałków. Ten nowy problem himalaizmu wciąż pozostaje aktualny, bo zimą wciąż nie daje się zdobyć K2.

Netia K2 Polska Wyprawa Zimowa 2002/2003 (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Prezentacja pod tytułem “Winter Himalayan Challenge” będzie podsumowaniem dotychczasowych, zimowych wyzwań Polaka. Wielicki trzykrotnie stawał zimą na szczytach ośmiotysięcznych. Jako pierwszy w historii człowiek wszedł z partnerami na Everest i Kanczendzongę, a solo wspiął się zimą także na Lhotse. Ponadto wielokrotnie był kierownikiem zimowych wypraw na K2, Nanga Parbat i Broad Peak. Himalajską zimę zna więc doskonale i potrafi o niej z pasją opowiadać. Na ostatnim wrocławskim spotkaniu z Wielickim sala pękała w szwach. Nie można powiedzieć, by zgromadzeni na niej słuchacze nudzili się choćby przez chwilę.

Netia K2 Polska Wyprawa Zimowa 2002/2003 (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Prelekcja będzie dotyczyć wszystkich wypraw zimowych, jednak nie sposób, by kierownik wyprawy nie odniósł się również do ostatniej próby zdobycia K2 zimą. Tegoroczna próba obfitowała w zwroty akcji, trudne sytuacje i decyzje. Akcja ratunkowa pod Nanga Parbat, zmiana drogi wymuszona spadającymi drogą Basków kamieniami, czy samotny rajd Denisa Urubko to tylko kilka, znanych wszystkim sytuacji.

Spotkanie będzie okazją do wysłuchania barwnych opowieści o obozowym życiu i walce z lodem, śniegiem, skałą. Jak zwykle na Spotkaniach z Górami znajdzie się chwila, by himalaiście zadać pytanie, a nawet z nim porozmawiać. Będzie można kupić też książkę “Mój wybór” – zebrany w dwóch tomach wywiad-rzekę. Zaplanowano ponadto prezentację nowości marki Berghaus, która od lat wspiera himalaistę. Na spotkaniu będzie szansa, by w promocyjnej cenie kupić okolicznościowe chusty wielofunkcyjne z K2.

K2 od północnej strony – Netia K2 Polska Wyprawa Zimowa 2002/2003 (fot. arch. Krzysztof Wielicki)

Uwaga! Spotkanie odbędzie się w auli Politechniki Wrocławskiej, która może pomieścić ok. 500 osób. Ze względów bezpieczeństwa organizatorzy nie mogą wpuścić na salę więcej osób, więc osoby wchodzące na salę będą liczone. Gdy aula wypełni się, zostanie zamknięta. Organizatorzy proszą o wyrozumiałość i zachęcają, by wybrać się na prelekcję z lekkim wyprzedzeniem.

Spotkanie z Krzysztofem Wielickim organizują i sponsorują: Sklepy Górskie Skalnik, Berghaus, DKF Politechnika Wrocławska, Volven, VI.6+ i Silver Rock. Wydarzeniu patronuje wspinanie.pl.

Gość: Krzysztof Wielicki
Tytuł: Winter Himalayan Challenge
Data: 15 maja 2018 r., godz. 19.00
Miejsce: Politechnika Wrocławska, bud. A1, aula, Wybrzeże Wyspiańskiego 27

Sławek Nosal
Sklepy Górskie Skalnik

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum