7 maja 2018 09:16

Tragedia na Broad Peak trafi do kin. Himalaizm na celowniku twórców

Jak informują media, powstanie film o zakończonej tragicznie polskiej wyprawie na Broad Peak. W 2013 roku w czasie zejścia ze szczytu zginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski

Broad Peak z lodowca Savoia (fot. Janusz Kurczab)

5 marca 2013 roku na szczycie Broad Peaku, jako pierwsi ludzie zimą, stanęli Maciej Berbeka, Adam Bielecki, Tomasz Kowalski i Artur Małek. Podczas zejścia ze szczytu zaginęli Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Tragedia ta poruszyła środowisko górskie, odbiła się również szerokim echem w całym społeczeństwie.

Reżyserem filmu został Leszek Dawid – twórca filmu “Jesteś Bogiem” i serialu “Pakt”. W rolę Macieja Berbeki wcieli się znany z “Pokłosia” aktor Ireneusz Czop, a jego niedawno zmarłą żonę Ewę zagra Maja Ostaszewska.

Zdjęcia do filmu mają ruszyć latem, a jego premiera planowana jest na 2019 rok. Producenci zapowiadają:

Trzymającą w napięciu opowieścią o pięknej i niszczycielskiej pasji oraz determinacji, która pcha człowieka ku niebezpiecznej krawędzi oddzielającej życie i śmierć.

Wydaje się, że popularność tematyki himalajskiej osiągnęła swój szczyt. Na pewno duży wpływ miała właśnie tragedia na Broad Peaku i towarzyszące jej kontrowersje. Ogromne zainteresowanie polską zimową wyprawą na K2 tylko potwierdziło fascynację Polaków górami najwyższymi. Duże wydawnictwa masowo wydają książki o tej tematyce (patrz Himalaiści dobrze się sprzedają), powstają sztuki teatralne (np. “Wanda”), a teraz zostanie zrealizowany pełnometrażowy film fabularny. To duże wyzwanie, w historii zrealizowano niewiele wartościowych dzieł o tej tematyce.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    niedobrze [8]
    pojda w taki patetyzm, ze wyjdzie kolejny smolensk.

    7-05-2018
    kanadol