31 maja 2018 20:55

Podsumowanie sezonu na Evereście. Rekordowa liczba wejść

Sezon wiosenny na Evereście można chyba uznać za udany. Z pewnością był taki dla agencji organizujących wyprawy komercyjne na najwyższy szczyt Ziemi. W ciągu 11 dni Everest zdobyło ponad 700 osób.

Zdjęcie zrobione 16 maja, 2018 na drodze normalnej, od strony nepalskiej (fot. en.prothomalo.com)

700 wejść na Everest w ciągu jednego sezonu to nowy rekord. Poprzedni został ustanowiony w roku 2013, kiedy na szczycie stanęło 667 osób.

Steve Plain i jego dewiza życiowa (fot. Project 7in4 – profil FB)

Tak dużą liczbę wejść udało się osiągnąć dzięki trwającemu niemal 11 dni, jednemu z najlepszych w ostatniej dekadzie, okien pogodowych. Silne wiatry na początku maja w końcu ustąpiły. Około 14 maja nastąpiła poprawa pogody, która umożliwiła ukończenie prac ubezpieczających na drodze normalnej. Do 25 maja przez wierzchołek Everestu przewijały się kolejne grupy klientów prowadzone przez Szerpów i przewodników. Wszyscy używali aparatów tlenowych (jak wynika z najnowszych informacji opublikowanych na alanarnette.com – nawet Tenji Sherpa, który osiągnął szczyt wraz z Jonem Griffithsem, na pewnym odcinku wspomagał się tlenem z butli [aktualizacja 2.06.2018]).

Xia w Katmandu podczas przygotowań do tegorocznej wyprawy (fot. PRAKASH MATHEMA/AFP/Getty Images)

Długo utrzymujące się dobre warunki i stosunkowo wysokie temperatury umożliwiły stopniowe zdobywanie szczytu przez kolejne grupy. Nie doszło dzięki temu to zbyt dużych zatorów, które stwarzają niebezpieczeństwo i mogą prowadzić do tragedii.

Jane Chynoweth, Sidar Nima, Sadie Whitelocks and Neil Loughton, czyli World’s Highest Dinner Party

Jane Chynoweth, Sidar Nima, Sadie Whitelocks and Neil Loughton, czyli World’s Highest Dinner Party

Wśród rekordów pobitych w tym sezonie, oprócz liczby zameldowań na szczycie, możemy znaleźć kilka zaskakujących faktów (oczywiście zrealizowanych z tlenem z butli):

 • Kami Rita Sherpa (48 lat) zdobył szczyt po raz 22, pobijając swój wcześniejszy rekord, który dzielił z Apa Sherpa i Phurba Tashi Sherpa.
 • Lhakpa Sherpa (44 lata) ustanowiła nowy rekord liczby wejść dla kobiet – 9.
 • Steve Plain zdobył Everest kolekcjonując tym samym Koronę Ziemi w rekordowym czasie 117 dni.
 • Kenton Cool pobił swój własny rekord liczby wejść na Mount Everest, stając w tym roku na szczycie po raz 13.
 • Xia Boyu stanął na szczycie najwyższej góry świata jako pierwszy człowiek, którego obie nogi zostały amputowane poniżej kolan.
 • Miłka Raulin stanęła na szczycie Mount Everestu, stając się tym samym najmłodszą Polką w historii, której udało się skompletować Koronę Ziemi.
 • Sam wierzchołek Everestu został po raz pierwszy wykorzystany do akcji marketingowej przeprowadzonej przez wysłanników kalifornijskiej rozgłośni radiowej ASK fm, którzy na szczycie ukryli kryptowalutę o wartości 50 tys. dolarów.
 • Na przełęczy Północnej (7020 m) odbyła się najwyżej odbyta w historii uroczysta kolacja, której celem była zbiórka pieniędzy na pomoc społeczności w Nepalu.
Miłka Raulin pod Mount Everest

Miłka Raulin pod Mount Everest

Na Evereście obserwowaliśmy też próby realizacji projektów bardziej interesujących z punktu widzenia sportowego. Niestety, alpinistom nie udało się zrealizować planów. Zarówno zespół Jon Griffith i Tenji Sherpa, jak i Horia Colibasanu i Peter Hamor, zmuszeni byli wycofać się ze względu na rosnące zagrożenie lawinowe.

Michał Gurgul
źródło: gripped.com, klif.cc, blogs.dw.com
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  Nasza rasa [4]
  ", przynajmniej jeden przedstawiciel naszej rasy " - Twojej czy…

  31-05-2018
  burlan