14 maja 2018 12:17

Z Jury Środkowej… Nowości w rejonie Żelazka

Zaglądamy na Jurę Środkową, do Żelazka (okolice Ryczowa). A dokładnie na Zwierzyniec, Żelazny Mur i jeszcze na jedną mniejszą skałkę. Ten pierwszy odkrył już kilkanaście lat temu Andrzej Ciszewski (osadził tam kilka stanowisk, dzięki czemu można było się wspinać na wędkę po łatwiejszych formacjach), a potem wyeksplorował Tomek Ślusarczyk. W ostatnim czasie w rejonie pojawiło się kilka ciekawych nowości.

Wspinanie na skałce Tatami, Żelazko (fot. wspinanie.pl)

***

Grzegorz Rettinger wytyczył trzy w pełni ubezpieczone drogi, poprowadził też jeden projekt udostępniony przez Tomka. Ale po kolei…

Na Żelaznym Murze, stojącym jakieś 200 metrów przed Zwierzyńcem, znajdziecie dwie nowe linie. Prawa nazywa się Chudy Allen VI.2+ (7B+bolt zjazdowy), lewa zaś to Trudny Harry VI.4 (7B+bolt zjazdowy) – bolt zostanie wymieniony na łańcuch, stanowisko dla dróg pozostanie wspólne. Ciekawy jest zwłaszcza Trudny Harry z technicznym dojściem i końcówką po litych dwójkach.

Na Żelaznym pojawi się jeszcze porcja tradów.

Tymczasem na Zwierzyńcu, w jego prawej części, przybyły dwie nowe propozycje. Drogi mają krótkie boulderowe trudności. Lewa z nich to Equiperus nobilis VI.3+ (6R+ST), startuje na wprost małym przewieszeniem, przecina Ornitorhinoceros vulgaris (VI.1) i wychodzi środkiem przewieszenia (ogranicznik z ringów po lewej). Sprężne ruchy, nieco parametryczne, oferuje też startująca wspólnie z Ornitorhinoceros vulgaris  Roszponka na rozdrożu VI.3 (3R, 3B+ST). Wszystkie trzy linie kończą się w tym samym stanowisku.

Ale poza Żelaznym i Zwierzyńcem jest jeszcze jedna skałka, zwie się Tatami. Znajdziecie ją w połowie drogi przechodząc z Żelaznego Muru na Zwierzyniec. Między głazami przewiesza się niewielka, ok. 8-metrowa ścianka z trzema drogami, ich autorem jest Przemysław Rostek. Poniżej podajemy nazwy i orientacyjne wyceny, od lewej biegną:

  1. Waza-ari VI. 3 (4R+ST)
  2. Ippon VI.2 (4R+ST)
  3. Yuko VI.1 (4R+ST)

Warto zajrzeć do Żelazka, zwłaszcza latem, kiedy upały nie zachęcają do wspinania. Rejon leży w lesie, a skały mają północną wystawę.

Topo Żelazka znajdziecie w przewodniku „Jura Środkowa”, do kupienia w księgarni wspinanie.pl.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum