17 maja 2018 08:14

Rekordy na Evereście: Lhakpa Sherpa po raz 9. a Kami Rita Sherpa 22.

Wiosenny sezon na Mount Everest zaowocował setkami wejść komercyjnych (z tlenem z butli), tak od strony Nepalu, jak Tybetu. W tej nawale swoje rekordowe zdobycze powiększyli Lhakpa SherpaKami Rita Sherpa, ustalając kobiecy i męski rekord liczby wejść na najwyższą górę Ziemi.

Lhakpa Sherpa (fot. PRAKASH MATHEMA/AFP/Getty Images)

Lhakpa Sherpa (fot. PRAKASH MATHEMA/AFP/Getty Images)

Lhakpa Sherpa zdobyła Mount Everest po raz dziewiąty. Urodziła się w Nepalu, ale obecnie mieszka w Stanach Zjednoczonych. 44-latka weszła na Mount Everest od strony Tybetu. Osobista i górska historia Lakhpy jest dość skomplikowana i dramatyczna. Nepalka była żoną himalaisty George’a Dijmarescu. Wspólnie prowadzili biznes wyprawowy. Ich związek zakończył się rękoczynami w bazie pod Everestem.

Kami Rita Sherpa

Kami Rita Sherpa

48-letni Kami Rita Sherpa postawił stopę na Evereście po raz 22. Wygląda na to, że Nepalczyk może czuć się bezpiecznie z tym wynikiem. Bowiem 21 razy Mount Everest zdobyli Apa Sherpa i Phurba Tashi. Pierwszy ma 58 lat i wycofał się z himalajskiego biznesu, drugi ze względu na rodzinę zadowala się opieką nad klientami z bazy pod Everestem.

Jednak Kami Rita Sherrpa ma nadzieję na poprawienie wyniku i zaliczenie przynajmniej 25 wejść na najwyższą górę Ziemi.

Mysza

PS Oczywiście mówimy o wejściach z tlenem. Pod kątem sportowym mocno trzymamy kciuki za Horię Colibășanu i Petera Hámora, którzy właśnie wyruszyli do ataku, którego celem jest wytyczenie nowej drogi na Mount Everest (oczywiście bez tlenu z butli).

Źródło: blogs.dw.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum