16 maja 2018 14:54

Krzysztof Wielicki otrzyma prestiżową Nagrodę Księżnej Asturii

Krzysztof Wielicki oraz Reinhold Messner zostali wyróżnieni prestiżową Nagrodą Księżnej Asturii (Premio Princesa de Asturias) w dziedzinie sportu. Uroczyste wręczenie nagrody odbędzie się 19 października.

Krzysztof Wielicki podczas 11. KFG (fot. Lesław Włodarczyk)

Nagroda przyznawana jest dorocznie od 1981 roku przez Fundację Księcia Asturii osobom, organizacjom i innym jednostkom z całego świata za znaczące osiągnięcia w dziedzinie nauk ścisłych, humanistycznych i spraw publicznych. Czasem nagrodę nazywa się hiszpańskim Noblem.

W dziedzinie sportu nagroda jest przyznawana od 1987 roku. Odebrali ją m.in. Siergiej Bubka, Rafael Nadal czy Iker Csaillas. W tej kategorii do tej pory nie było ani Polaka ani alpinisty. Laureaci otrzymują 50 tys. euro oraz statuetkę, dyplom i medal.

Krzysztof Wielicki to legenda himalaizmu. Urodził się w 1950 roku. Jest piątym człowiekiem na świecie, który zdobył wszystkie czternaście szczytów o wysokości ponad 8000 metrów, członkiem prestiżowego The Explorers Club. Jako pierwszy człowiek na świecie zdobył podczas zimy Mount Everest w 1980 roku (wraz z Leszkiem Cichym), Kangczendzongę w 1986 roku (z Jerzym Kukuczką) i Lhotse w 1988 roku (samotnie). Obok Reinholda Messnera, Wojtka Kurtyki i Jerzego Kukuczki jest uważany za najlepszego himalaistę naszych czasów.

Mysza

PS Polacy uhonorowani Premio Princesa de Asturias:

  • Krzysztof Penderecki (Sztuka),
  • Ryszard Kapuściński, Zygmunt Bauman (Komunikacja i Działania na rzecz Ludzkości),
  • Adam Zagajewski (literatura).  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum