24 maja 2018 09:14

Jozef Krištoffy na sardyńskim klasyku “Hotelu Supramonte”

Jozef Krištoffy (Yak & Rysy, La Sportiva, Climbing Technology, Bosch, Beal, Julbo, Marva, Edenpharma, Asnet) powtórzył sardyński klasyk, Hotel Supramonte (8b, 400 m). I jak to często bywa, droga poddała się Słowakowi tuż przed wyjazdem, ostatniego dnia pobytu na wyspie.

Jozef Krištoffy na pierwszym planie, zmęczony, ale szczęśliwy (fot. Vlado Linek)

Hotel Supramonte kusi urodą i jakością wspinania. Kusi też samo otoczenie. Nic więc dziwnego, że pod ścianą Punta Cucuttos w wąwozie Gorropu dość często pojawiają się chętni do zmierzenia się z drogą. Ale Hotel Suprammonte to jednocześnie jedna z najbardziej klasowych europejskich wielowyciągówek – trudne, techniczne wspinanie, pierwsza część biegnąca sporym przewieszeniem, do tego częste runouty. W sumie blisko 400 metrów do przewspinania, w tym 11 wyciągów z kluczową partią 8b.

Jozef Krištoffy i morze wspinania na “Hotelu Supramonte” (fot. Vlado Linek)

Jozef wbił się w Hotel wczesnym rankiem 27 kwietnia, a około 20.30 kończył ostatni wyciąg (jego partnerem od liny był Milan Misovic). O drodze napisał: „to jedna z najpiękniejszych wielowyciągowych dróg, po jakich się wspinałem”. A że łatwo nie było, świadczą takie choćby słowa:

Mniej więcej koło 5. wyciągu zaczęły krwawić mi opuszki palców, zauważyłem też krew pod spodniami, na kolanach. Ból palców stóp był przeszywający, a ja wciąż miałem przed sobą 250 metrów ostrej, przewieszonej skały. W tamtym momencie zacząłem ignorować ból związany z każdym kolejnym ruchem. Ból zaczął mnie motywować do przejścia, bo przecież po to tu przyjechałem (…).

Jozef Krištoffy (fot. Vlado Linek)

O szczegółach wspinaczki na Hotelu Supramonte pisali dla nas Konrad Ociepka i Marcin Wszołek, którzy pokonali drogę w 2009 roku.

***

Józef Krištoffy to bardzo mocny słowacki wspinacz. Do niego należy pierwsze przejście Koróny XI- na Jastrzębiej Turni (najtrudniejszej propozycji Tatr, 2016). Kilka lat wcześniej, w 2012 roku, także na Jastrzębiej zrobił pierwsze klasyczne powtórzenie Jet Stream X-/X. W 2017 roku wspólnie ze słowackimi kolegami wytyczył w Kirgistanie 900-metrową Summer Bouquet IX+.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum