17 maja 2018 21:02

Jonathan Siegrist trzeci na „Jumbo Love” 9b

Jonathan Siegrist dokonał drugiego powtórzenia Jumbo Love, najtrudniejszej drogi Ameryki Północnej. To linia autorstwa samego Chrisa Sharmy i pierwsza potwierdzona światowa 9b*. Dla 33-letniego Siegrista to pierwsza tak trudna droga we wspinaczkowym w dorobku.

https://www.instagram.com/p/Bi4wjhfnpdg/?utm_source=ig_embed

Jumbo Love to droga gigant, ma ok. 70 metrów długości i znajduje się w Clark Mountain (USA). Projekt wypatrzył i obił Randy Leavitt, ale zrealizował wiele lat później, w 2008 roku, po miesiącach prób Chris Sharma.

Siedem lat później Ethan Pringle powtórzył ten amerykański ekstrem i najprawdopodobniej pierwszą światową 9b. Ethan, by zrealizować ten cel potrzebował wielu lat patentowania.

Dla Siegrista to oczywiście pierwsza linia o takich trudnościach w dorobku. 33-letni Amerykanin dotarł do tego punktu jedyną właściwą drogą, bo przez zgromadzenie bogatej kolekcji 9a+: BiographieLa RamblaBone Tomahawk, Chaxi i Pachamama.

Dzięki prowadzeniu Jumbo Love dołączył do elitarnego grona wspinaczy z 9b na koncie. Na dzisiaj liczy ono 16 osób. Trzeba jednak powiedzieć, że ostatnie miesiące przyniosły znaczący postęp w tym zakresie. Coraz więcej wspinaczy prowadzi tak ekstremalne drogi.

Od początku roku odnotowaliśmy już 8 (!) prowadzeń dróg o trudnościach 9b i więcej:

Mysza

*W 1995 roku Frédéric Rouhling przeszedł Akirę i zaproponował dla niej wycenę 9b. Tak naprawdę to długi boulder w 20-metrowym dachu, który pokonuje się bez asekuracji. Dopiero końcówkę, wycenianą na 8a, kończy się z liną. Droga jest w dużym stopniu spreparowana, część chwytów jest wzmocniona klejem. Znajduje się na terenie prywatnym, który praktycznie jest teraz niedostępny dla wspinaczy.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum