15 maja 2018 12:09

Igły Olkuskie – aktualizacja

O Igłach Olkuskich, niedaleko Pazurka (pod Olkuszem), pisaliśmy już wiele razy, ostatni raz w czerwcu ubiegłego roku. O ile sam Pazurek to popularne miejsce z dużą ofertą w pełni ubezpieczonych dróg, o tyle Igły to już głównie oferta dla tradowców (choć i tu znajdziecie łatwiejsze i całkiem wymagające ubezpieczone drogi).

Igły Olkuskie

Warto nadmienić, że najpoważniejsze tradowe wyzwanie na Igłach, czyli Opuszczone porty VI.5 R, doczekały się wreszcie przejścia RP. A odważnym, który jakiś czas temu zdecydował się zaatakować drogę, jest Marcin Opozda. Spóźnione gratulacje :).

Opuszczone to linia Grzegorza Rettingera, który pokonał ją w stylu PP jeszcze w 2013 roku. Startuje wspólnie z Mambą Crack VI.3+, po założeniu ostatniej kości (tej samej, która asekuruje kluczowe trudności Mamby) odbijamy w prawo za filarek, po czym następuje powrót na płytę nad rysą. Do następnej dobrej kości prowadzą blisko 4 metry płyty o skąpej rzeźbie.

Grzegorz pisał wówczas:

Przy wycenie postawiono literkę R z myślą o przejściu w stylu RP. W przypadku próby OS lub GU, czyli jak się kiedyś mówiło “RP bez znajomości”, będzie to bardzo tłuste R!

Marcinowi droga nie wydała się aż tak ryzykowna. W miejscu restowym, w wąskiej rysce na kancie, znalazł miejsce na dwie małe kości, a na ostatnich trudnych ruchach asekurował się ze skyhooka.

“Opuszczone porty” to droga nr 19 (rys. G. Rettinger / 2013)

Ponawiamy zaproszenie na Igły! Topo rejonu znajdziecie w “Jurze Środkowej”, przewodnik jest dostępny w księgarni wspinanie.pl.

PS W ubiegłym roku wspominaliśmy także o jednej z nowszych dróg na samym Pazurku, na jego górnym piętrze. Linia, biegnąca między Świętem lasu i Zachwytem, nazywa się Pazurrissima VI.3+.

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum