8 maja 2018 18:59

Dręczenie w społeczności wspinaczkowej. Skuteczna kontrakcja Sashy Digiulian

Bullying to termin określający uporczywe dręczenie. Jest używany również w odniesieniu do przemocy przez internet. Zjawisko to często występuje wśród dzieci i nastolatków, zdarza się także w społeczności wspinaczkowej… Jednak w dobie globalnej sieci broń ta może mieć skutki obosieczne. Boleśnie przekonał się o tym Joe Kinder.

View this post on Instagram

As a community we need to uphold ourselves to higher standards than permitting defamatory, assaulting behavior. I use my social media platforms to share a window into my life- both professionally and personally, yet I also believe that this channel is a platform to have a voice and stand for what I believe in. This includes spreading more love and taking a stance against bullying. I am hurt and broken hearted to say that I am a victim of a bully and it has crossed the line. I write from the hospital, where I sit praying for the health of my family. I have received many messages about the ridicule that someone has made about me and my career. I have tried reaching out maturely, with no response. I find it incredibly sad that he has chosen this road. Perhaps because I am an independent female who has made a career out of my chosen path that irritates him? The second photo in this slide is one example of a reference he has made to me and Edu going to the Verdon, which I had to cancel due to my Grandma’s health. At the root of a lot of evil is insecurity. There is a line at which enough is enough, and I do not find it okay that a man can act like such a child, nor target women in such a vulgar way as he has done. I have chosen to write about this because while joking banter can be light and entertaining, this is not “light” content. This is malicious and ongoing. Behavior like this has dire consequences on the victim, including eating disorders, the perpetuation of gender inequality, and a misrepresentation of the pillars that I am proud that our community stands for. – Ultimately I want our community to be better, to respect people of all strengths, shapes and sizes for who they are. As athletes, lets use our platforms for good and work hard to push the limits of what us humans are capable of.

A post shared by S A S H A • D I G I U L I A N (@sashadigiulian) on

Lawina ruszyła, gdy Sasha Digiulian opublikowała emocjonalny wpis po kolejnym żarcie Joe Kindera. Amerykanin nawiązywał do wagi swojej rodaczki. Zdjęcie, które przelało czarę goryczy, można zobaczyć w powyższym wpisie (strzałka w prawej części ilustracji). Digiulian miała prosić Kindera o usunięcie wpisu i zdjęcia oraz zaprzestanie naigrywania się z niej. Bez skutku.

…zdjęcie to jeden z przykładów nawiązywania do mojego i Edu [Marina – przyp. red.] wyjazdu do Verdon, musiałam go odwołać ze względu na zdrowie mojej babci. U źródeł zła jest niepewność. Jest jednak moment, w którym mówi się dość, nie uważam, że to w porządku, by mężczyzna zachowywał się jak dziecko, czy atakował kobiety w tak wulgarny sposób jak on.

Postanowiłam napisać, ponieważ żartować można lekko i dowcipnie, ale to nie jest “lekka” treść. To jest złośliwe i uporczywe. Zachowanie takie ma tragiczne konsekwencje dla ofiar, łącznie z zaburzeniami w odżywianiu, utrwala nierówność płci i błędnie przedstawia wartości, na jakich opiera się nasze społeczeństwo.

Wydaje się, że Sasha nie spodziewała się tego, jaki mocny odzew przyniesie jej wpis. Otrzymała wsparcie od swoich fanów, Amerykanka ma ponad 360 tys. obserwujących na Instagramie. Zareagował także Black Diamond, sponsor Joe Kindera. Już dzień później firma wyrzuciła Amerykanina ze swojego teamu:

Black Diamond stosuje politykę zera tolerancji dla bullyingu. W ciągu tej doby dowiedzieliśmy się, że ta linia została przekroczona przez jednego z naszych sportowców.

Nie pomogły przeprosiny Joe Kindera (przyjęte przez Digiulian) oraz usunięcie przez niego wpisów. Amerykanin stracił swojego głównego sponsora i zapewne przez najbliższe kilka lat będzie miał kłopot z pozyskaniem nowych.

Mysza

PS Również La Sportiva postanowiła zrezygnować ze współpracy z Joe Kinderem. [aktualizacja]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Lewactwo w natarciu [29]
    Szkoda że nie poznaliśmy pełnej treści wpisu Joe. Trudno w…

    9-05-2018
    radko