8 maja 2018 18:59

Dręczenie w społeczności wspinaczkowej. Skuteczna kontrakcja Sashy Digiulian

Bullying to termin określający uporczywe dręczenie. Jest używany również w odniesieniu do przemocy przez internet. Zjawisko to często występuje wśród dzieci i nastolatków, zdarza się także w społeczności wspinaczkowej… Jednak w dobie globalnej sieci broń ta może mieć skutki obosieczne. Boleśnie przekonał się o tym Joe Kinder.

https://www.instagram.com/p/BiU1UJQAusi/

Lawina ruszyła, gdy Sasha Digiulian opublikowała emocjonalny wpis po kolejnym żarcie Joe Kindera. Amerykanin nawiązywał do wagi swojej rodaczki. Zdjęcie, które przelało czarę goryczy, można zobaczyć w powyższym wpisie (strzałka w prawej części ilustracji). Digiulian miała prosić Kindera o usunięcie wpisu i zdjęcia oraz zaprzestanie naigrywania się z niej. Bez skutku.

…zdjęcie to jeden z przykładów nawiązywania do mojego i Edu [Marina – przyp. red.] wyjazdu do Verdon, musiałam go odwołać ze względu na zdrowie mojej babci. U źródeł zła jest niepewność. Jest jednak moment, w którym mówi się dość, nie uważam, że to w porządku, by mężczyzna zachowywał się jak dziecko, czy atakował kobiety w tak wulgarny sposób jak on.

Postanowiłam napisać, ponieważ żartować można lekko i dowcipnie, ale to nie jest „lekka” treść. To jest złośliwe i uporczywe. Zachowanie takie ma tragiczne konsekwencje dla ofiar, łącznie z zaburzeniami w odżywianiu, utrwala nierówność płci i błędnie przedstawia wartości, na jakich opiera się nasze społeczeństwo.

Wydaje się, że Sasha nie spodziewała się tego, jaki mocny odzew przyniesie jej wpis. Otrzymała wsparcie od swoich fanów, Amerykanka ma ponad 360 tys. obserwujących na Instagramie. Zareagował także Black Diamond, sponsor Joe Kindera. Już dzień później firma wyrzuciła Amerykanina ze swojego teamu:

Black Diamond stosuje politykę zera tolerancji dla bullyingu. W ciągu tej doby dowiedzieliśmy się, że ta linia została przekroczona przez jednego z naszych sportowców.

Nie pomogły przeprosiny Joe Kindera (przyjęte przez Digiulian) oraz usunięcie przez niego wpisów. Amerykanin stracił swojego głównego sponsora i zapewne przez najbliższe kilka lat będzie miał kłopot z pozyskaniem nowych.

Mysza

PS Również La Sportiva postanowiła zrezygnować ze współpracy z Joe Kinderem. [aktualizacja]
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Lewactwo w natarciu [29]
    Szkoda że nie poznaliśmy pełnej treści wpisu Joe. Trudno w…

    9-05-2018
    radko