7 maja 2018 10:52

“Biuletyn WEGA” nr 5/2018

Ukazał się już piąty numer „Biuletynu WEGA”, tworzonego przez Małgorzatę i Jana Kiełkowskich. W numerze tradycyjnie dużo informacji historycznych, łącznie z obszernym odnotowaniem 90-lecia zdobycia Piku Lenina. Na dodatek “Spis ośmiotysięcznych i siedmiotysięcznych szczytów Ziemi”.

“Biuletyn WEGA” nr 5/2018

“Biuletyn WEGA” nr 5/2018

Redaktorzy piszą:

Oto kolejny biuletyn WEGA, który jak na nieregularnik ukazuje się na razie za bardzo regularnie. W tym numerze przypominamy między innymi pierwszych turystów na Baranich Rogach w Tatrach i na Piz Badile w Alpach Retyckich – na obydwu szczytach pierwsze zaspoły stanęły już ponad 150 lat temu. Z dróg tatrzańskich wspominamy pierwsze zimowe przejście drogi Kowalewskiego i Pałuchy na wschodniej ścianie Młynarczyka, uznanej kiedyś za jedną z najtrudniejszych dróg „klasycznych” (czyli bez haczenia) w Tatrach. Szerzej piszemy o Piku Lenina, ponieważ w tym roku przypada 90 rocznica zdobycia tego najczęściej odwiedzanego siedmiotysięcznika na Ziemi. W rubryce kulturalnej Marek Maluda pisze o przewodniku Carla Lohmeyera i o samym autorze tej książeczki, uważanej za pierwszy przewodnik turystyczny po Tatrach.

Biuletyn ukazuje się w formacie PDF i można pobrać go tutaj: “Biuletyn Wega” nr 5/2018. Tutaj zaś wspomniany bonus: “Spis ośmiotysięcznych i siedmiotysięcznych szczytów Ziemi”, Jan Kiełkowski, 1998.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum