21 maja 2018 09:59

Barbara Zangerl przechodzi “Speed intégrale” 9a

Barbara Zangerl powtórzyła Speed intégrale 9a w szwajcarskim rejonie Voralpsee. To przedłużenie słynnej Speed Beata Kammerlandera z 1995 roku.

Barbara Zangerl na “Speed intégrale” 9a (fot. arch. B. Zangerl)

Barbara napisała:

Skończyłam nocną zmianę w szpitalu i od razu pojechaliśmy do Voralpsee, bez żadnych oczekiwań. Poziom energii tego ranka był bardzo niski, ale w jakiś sposób dzień zakończyłam szaloną walką na tej wielkiej drodze! W ostatniej próbie dnia. Zrobiłam to!!!

Speed intégrale to z pewnością jedno z najlepszych przejść w skałach Barbary Zangerl. Oczywiście nie byłoby drogi, gdyby nie Speed Beata Kammerlandera z 1995 roku. Linia wyceniona przez Austriaka na 8c+ zawsze uchodziła za wyjątkowo mocną w swoim stopniu, niektórzy napomykali nawet, że zasługuje na 9a. Była zresztą dość rzadko powtarzana. W 2011 roku postanowił ją jeszcze utrudnić Szwajcar Cédric Lachat, przedłużając oryginalną wersję o jakieś 7 metrów (Speed kończyła się w ¾ ściany).

Samo Speed do techniczny ciąg w lekkim przewieszeniu po małych krawądkach i słabych stopniach, zaś o dodatkowych metrach Austriaczka pisze: „przedłużenie to siłowe ruchy po obłych chwytach… niełatwe do przewspinania przy zbułowanych przedramionach”.

Barbara Zangerl i próby na Speed:

Dużo by pisać o wspinaczkowych dokonaniach Austriaczki. Bo i skały, i góry, i trad… Trudno też mówić o jakiejś szczególnej specjalizacji Zangerl (na samych początku głównie bouldering), bo właściwie wszędzie odnosi sukcesy. Dla przykładu kilka jej dokonań: Trylogia Alpejska (skompletowała ją jako pierwsza kobieta) Bellavista na Cima Ovest w Dolomitach, El NiñoZodiac i Magic Mushroom na El Capitan w dolinie Yosemite; tradowe Prinzip Hoffnung w Vorarlbergu, Gondo Crack 8c w Cippo czy Achemine E9 w Dumbarton Rock; skałkowe Chicane 8c+ i Harry’s Dirty Brother 8c+ w Löruns etc.

Brunka
źródło: 8a.nu
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum