27 kwietnia 2018 10:30

Zmarła wybitna alpinistka Sonia Livanos

Sonia Livanos zmarła 15 kwietnia 2018, w wieku 95 lat. W latach 50. i 60. wspólnie z mężem, Georgesem Livanosem, zasłynęli jako wybitny i fascynujący duet wspinaczkowy, a ich przejścia, szczególnie w Dolomitach, doceniano na całym świecie. Przez środowisko wspinaczkowe zostaną zapamiętani nie tylko jako wybitni alpiniści, ale również jako ludzie pełni życia, pogody ducha oraz miłości do gór.

Francuska alpinistka, Sonia Livanos (fot. Philippe Brass / planetmountain.com)

Sonia i Georges Livanos (zwany “Grekiem” – był nim z pochodzenia) zasłynęli przede wszystkim przejściami w Dolomitach. W latach 50. i 60. wyznaczyli wiele nowych dróg prowadzących dziewiczymi w tamtych czasach ścianami. Dokonali również wielu powtórzeń dróg uznawanych wtedy za górskie ekstremy, a dzisiaj za klasyki. Cieszyli się szacunkiem i sympatią środowiska wspinaczkowego we Francji oraz we włoskich Dolomitach. Bez wątpienia zapisali się na kartach historii wspinania.

Sonia i Georges po ukończeniu jednej z wielu wspólnych wspinaczek (fot. Robert Gabriel / z książki Au-delà de la verticale autorstwa Georgesa Livanosa)

Niedługo przed swoją śmiercią Georges Livanos, w rozmowie z Vinicio Stefanello, tak wspominał wspólne z Sonią wspinaczki w Dolomitach:

W Chamonix było trochę podobnie jak w Calanques: szedłeś do baru, jadłeś, piłeś, paliłeś i wtedy ktoś pytał “Gdzie idziemy jutro?”. “A chodźmy tam…”. Więc jechaliśmy pociągiem, wspinaliśmy się i wracaliśmy do baru… pić, jeść i palić. Ale gdy byłem razem z Sonią w Civettcie czy Dolomitach, przebywaliśmy w górach przez cały miesiąc. Poznawaliśmy drwali i pasterzy, i zaprzyjaźnialiśmy się z nimi. Byliśmy na wakacjach i cieszyliśmy się przebywaniem w górach. Dobrze bawiliśmy się w schroniskach, gdzie rozmawialiśmy z różnymi ludźmi.  W końcu nieuchronnie szliśmy się wspinać. Przychodził ten moment kiedy, jak ktoś kiedyś powiedział, piękno przerażało!

Georges Livanos odszedł w maju 2004 roku, Sonia dołączyła do męża 15 kwietnia 2018, w wieku 95 lat.

Słynne wspinaczkowe małżeństwo, Sonia i Georges Livanos (fot. Vinicio Stefanello / planetmountain.com)

Wybrane przejścia Georgesa i Sonii Livanos:

 • 1951 – Torre di Valgrande (Civetta), północna ściana, 4. przejście i pierwsze kobiece (z Robertem Gabrielem)
 • 1952 – Punta Rocca (Marmolada), południowa ściana, Vinatzer, 3. przejście i pierwsze kobiece
 • 1956 – Torre da Lago, północno-zachodnia ściana, pierwsze przejście
 • 1957 – Torre Venezia (Civetta), zachodnia ściana, pierwsze przejście
 • 1963 – Cima de Gasperi, północna ściana, pierwsze przejście (wspólnie z: Bepi de Franchesch, Jean Belleville, Maurice Negri, Jacques Martin)
 • 1964 – Torre Venezia (Civetta), północno-zachodnia grań, pierwsze przejście (z F.R. Raybaud)
 • 1968 – Cima dell’Elefante, południowa ściana, pierwsze przejście (z: Marc Vauche, Jean Max Bourgeois)
 • 1971 – Su Alto (Civetta), Livanos, powtórzenie po 20 latach od pierwszego przejścia z 1951

Michał Gurgul
źródło: planetmountain.com
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
  Brak komentarzy na forum