4 kwietnia 2018 14:25

Sebastien Bouin poprowadził francuskie Chilam Balam 9a+/9b!

Sebastien Bouin poprowadził swój wielki projekt w Russan. Francuz porównuje nowość Les yeux plus gros que l’antre 9a+/9b do słynnego Chilam Balam.

Sébastien Bouin na "Les yeux plus gros que l'antre" 9a+/b (fot. Raphaël Fourau)

Sébastien Bouin na “Les yeux plus gros que l’antre” 9a+/b (fot. Raphaël Fourau)

Bouin tak zachwala swoje dzieło, czyli ponad 60-metrową drogę biegnącą monstrualnym okapem w Russan:

Jedna z najpiękniejszych dróg jakie robiłem, i na pewno jedna z najlepszych francuskich dróg.

Opinia Bouina o Les yeux plus gros que l’antre jest w pełni uzasadniona. To jedna z najtrudniejszych dróg we Francji po:

  • CRS 9b (Adam Ondra),
  • Eagle 4 9b (Adam Ondra),
  • Akira 9b? (Fred Rouhling, droga z 1995, wątpliwa i niemożliwa do powtórzenia).

Les yeux plus gros que l’antre składa się z kilku sekcji. Początek to wspinanie o trudnościach ok. 8b+, po którym osiąga się bardzo dobre miejsce odpoczynkowe. Tam należy się przewiązać, żeby zmniejszyć tarcie w dalszej części drogi. A dalej czeka na wspinacza m.in. boulderowe miejsce (ruch z jednego palca), po którym jest kolejne miejsce odpoczynkowe. Mamy za sobą drogę o trudnościach 8c.

Potem następuje ciąg boulderów podnoszący trudności do 9a+/b. Bouin wycenia je kolejno na: 7A, 7A, 7C +/8A i 7B. Punktem kulminacyjnym jest crux 7C+/8A, który należy pokonać po 60 metrach wspinania. Francuz spadł z niego 4 razy.

Do ostatecznej wyceny Bouin podszedł z ostrożnością. Mówi, że droga jest o wiele trudniejsza od wspomnianego Chilam Balam i Pachamamy (uważana za trudną 9a+). Skromnie dodaje:

Nie mam wielkiego doświadczenia w stopniu 9b i mam nadzieję, że inni wspinacze przyjdą powtórzyć ten francuski klejnot.

Sebastien Bouin to jeden z czołowych francuskich skałkowców i specjalista od ciągowych dróg. Ma na swoim koncie m.in. koncie drogi: Chilam Balam, La Rambla 9a+, La Madone 9a+, Kmira 9a+.

Mysza

Źródło: planetgrimpe
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum