17 kwietnia 2018 09:27

W Rudawach Janowickich powstaje “Retorsja” VI.6

Wiosennych nowości nigdy dość. Najczęściej zaglądamy na jurajski wapień, tymczasem w granicie, a dokładnie w Rudawach Janowickich, w nowo otwartym sektorze Złotniki, powstała droga, która według autorów zasługuje na miano jednej z najurodziwszych w rejonie. 

Kuba Wrzesień na nowej drodze w Rudawach Janowickich – “Retorsja” VI.6 (fot. Tomasz “Kadej” Kazimierski)

Nowość nazywa się Retorsja, biegnie estetycznym kantem i otrzymała honorną wycenę VI.6. Otworzyli ją Kuba Wrzesień i Tomek „Kadej” Kazimierski. Kuba tak pisze o odkryciu:

Z gwiazdą lokalnego bongledingu [w slangu dzierżoniowskim boulderingu – przyp. red.] Kadejem poprowadziłem nową drogę w Rudawach Janowickich w świeżo obitym sektorze Złotniki. Niezwykle ciągowa oraz w naszej opinii zaliczająca się do tych “naj” w naszej kotlince. Pisząc ciągowa mam na myśli to, że trzeba na drodze doCIĄGnąć do paska od spodni. Z kolei „naj”, ponieważ biegnie pięknym przewieszonym kancikiem, a miejsce zwane kruksem ma solidne, lekko warunkowe i parametryczne 7C boulderowe. Co w całości daje nam jedną z najtrudniejszych i najpiękniejszych dróg w rejonie. Zapraszam do powtórzeń!

Retorsja to najmocniejsza z trzech propozycji sektora Złotniki. Pewnie by jej nie było, gdyby nie Sebastian Jachimowicz, który pokazał chłopakom skałkę i pomógł w jej obijaniu – za co Kuba i Tomek bardzo mu dziękują. A na skale biegną następujące drogi:

Sektor Złotniki, Rudawy Janowickie (oprac. Kuba Wrzesień)

  1. Don Vasyl VI.4+, Kuba Wrzesień, Sebastian Jachimowicz
  2. Retorsja VI.6, Kuba Wrzesień, Tomek Kazimierski
  3. Ośla łączka VI, Kuba Wrzesień

Brunka

Dojazd
Z Karpnik kierujemy się do Gruszkowa, a następnie do Kowar. Przy Ośrodku Wojków skręcamy w lewo i dojedziemy do leśniczówki. Prośba od właściciel, aby nie parkować na trawniku. Stamtąd kierujemy się leśną drogą aż do domu w lesie. a następnie odbijamy w lewo zielonym szlakiem. Po ok. kilometrze po prawej stronie przy drodze znajduje się skałka Złotniki. GPS 50.800236,15.877145
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum