12 kwietnia 2018 08:49

Puchar Świata w boulderingu czas zacząć – na otwarcie Meiringen (13-14 kwietnia)

Sezon w skałach rozkręca się na dobre, tymczasem boulderowcy wracają do swoich obowiązków i już 13 kwietnia stawią się w Meiringen na pierwszy Puchar Świata sezonu 2018. Zawody w Szwajcarii zainaugurują  7-etapową trasę, a na niej między innymi Moskwa i chińskie Tai’an.

Janja Garnbret – świetna i prowadzeniu i w boulderingu (fot. Eddie Fowke)

Meiringen witało zawodników także w ubiegłym roku. Wśród kobiet triumfowała wówczas Shauna Coxsey. Jak się okazało, była to zapowiedź fantastycznego sezonu w wykonaniu Brytyjki. Coxsey odebrała w Monachium drugi PŚ z rzędu (choć w samym monachijskim finale dała się wyprzedzić Słowence Janji Garnbret).

Z kolei wśród mężczyzn zawody w Meiringen w 2017 roku wygrał Japończyk Kokoro Fujii. Czy znów na pucharowych deskach najwięcej emocji wzbudzać będą zawodnicy z Azji? Siła japońskich zawodników jest niebywała, przy tym ogląda się ich z ogromną przyjemnością, a jednak wszystkich przechytrzył w ubiegłym sezonie Jongwon Chon – młody Koreańczyk, który – podobnie jak Coxsey – ma już dwie statuetki na półce (2015 i 2017).

Wygląda na to, że w Meiringen zobaczymy większość zawodników ze światowej czołówki. Plan rozgrywek transmitowanych na żywo wygląda następująco (eliminacje rozegrane zostaną w piątek):

Sobota, 14 kwietnia:
11.00-14.00 – półfinały
18.30-21.15 – finały

Bezpośrednie relacje z decydujących rund będzie można śledzić na żywo na wspinanie.pl.

PS Premierowy Puchar Świata w sezonie to także ważna zmiana. W Meiringen po raz pierwszy zostanie zastosowany nowy sposób punktacji. IFSC dało pierwszeństwo liczbie bonusów przed liczbą prób do topów. A to oznacza, że teraz przy tej samej liczbie topów zwycięży zawodnik z większą liczbą bonusów. Dawniej wygrywał ten, który kończył problem w mniejszej liczbie prób.

***

PŚ w boulderingu 2018 – kalendarium:

  • 13-14 kwietnia, Meiringen (Szwajcaria)
  • 21-22 kwietnia, Moskwa (Rosja)
  • 5-6 maja, Chongqing (Chiny)
  • 12-13 maja, Tai’an (Chiny)
  • 2-3 czerwca, Hachiōji (Japonia)
  • 8-9 czerwca, Vail (USA)
  • 17-18 września, Monachium (Niemcy)

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum