Odbyły się Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej – relacja

Tegoroczne Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej przeszły do historii. Ponownie była to najliczniejsza impreza wspinaczkowa w kraju, która zgromadziła wielu czołowych zawodników. Z pewnością są wśród nich kandydaci do udziału w IO w Tokio.

Akademickie Mistrzostwa Polski (fot. Michał Walusza)

—-

Bouldering

Pierwszy dzień zmagań to bouldering, czyli walka na BloKatowice z 12 problemami, jakie dla uczestników mistrzostw przygotowali routesetterzy, m.in. Andrzej Mecherzyński-Wiktor oraz Roman Batsenko. Poziom trudności był idealnie dobrany. Ze wszystkimi baldami poradziła sobie jedynie Katarzyna Ekwińska z UMK Toruń, która pewnie zwyciężyła wśród kobiet. Srebro i złoto dla reprezentantek AGH Kraków – Jadwigi Szkatuły i Karoliny Ośki.

Panowie w finale walczyli bardzo zacięcie do późnych godzin wieczornych, a o końcowym triumfie decydowała liczba prób. Pierwsze miejsce zajął Piotr Czarnecki (AWF Kraków), drugie Mikołaj Nowotnik (Politechnika Warszawska), trzecie Jerzy Laskowski (Uniwersytet Warszawski).

Prowadzenie

W sobotę impreza przeniosła się do Sosnowca na ściankę Poziom450, gdzie rozegrano konkurencje na trudność. Od rana trwały eliminacje na dwóch drogach – łatwej i trudnej – osobno dla kobiet i mężczyzn. W finałach nie było przypadkowych osób. Jednak niemałą niespodzianką było zdobycie drugiego złota przez Katarzynę Ekwińską, dla której był to niesamowity debiut w AMPach. Srebro, podobnie jak dzień wcześniej, wywalczyła Jadwiga Szkatuła (AGH Kraków), zaś brąz powędrował w ręce Wiolety Imiolczyk, reprezentującej Uniwersytet Śląski w Katowicach.

Wśród panów podobna sytuacja jak u kobiet – w prowadzeniu triumfuje zwycięzca z boulderingu, czyli Piotr Czarnecki (AWF Kraków). Drugie miejsce zdobył Michał Kupliński (SGH Warszawa), zaś trzecie Kajetan Koperwas (Uniwersytet Śląski w Katowicach). Obydwaj panowie osiągnęli ten sam wynik i o wyższym miejscu decydował czas przejścia.

Akademickie Mistrzostwa Polski (fot. Michał Walusza)

Czasówki

Trzeci dzień to tradycyjnie już wspinaczka na czas – niezwykle szybkie i bardzo dynamiczne widowisko. Na starcie gwiazdy światowego formatu m.in. Ania Brożek (AGH Kraków – aktualna rekordzistka Polski), Marcin Dzieński (PWSZ Tarnów – Mistrz Świata, zdobywca Pucharu Świata). Jednak nie oni sięgnęli po najwyższe laury. Wśród kobiet Ania skończyła (po błędzie) rywalizację na 4. miejscu. Złoto podobnie jak roku 2017 wywalczyła Patrycja Chudziak (UMCS Lublin), srebro Barbara Szumlańska (PWSZ Tarnów), brąz Izabela Janis (AGH Kraków).

Emocji nie zabrakło również w rywalizacji mężczyzn. Praktycznie każdy z finalistów popełniał jakieś drobne błędy w pierwszym czy drugim biegu, przez co wrzawa i doping reszty wspinaczy i kibiców były na niewiarygodnym poziomie, a o awansie decydowały setne części sekundy. Ostatecznie zwyciężył Mikołaj Wróblewski z UEK Kraków, wyprzedzając Marcina Dzieńskiego (PWSZ Tarnów) oraz Rafała Hałasę (Politechnika Lubelska).

Akademickie Mistrzostwa Polski (fot. Michał Walusza)

Po długiej dekoracji zwycięzców, na której obecny był prezydent Miasta Sosnowiec, Pan Arkadiusz Chęciński, przyszedł czas na losowanie cennych nagród, które wywołało wiele radości i uśmiechu na twarzach uczestników mistrzostw. Śmiało można stwierdzić, że ponownie AZS Katowice stanął na wysokości zadania i przeprowadził imprezę na najwyższym poziomie.

W generalnej klasyfikacji drużynowej mistrzostw triumfował Uniwersytet Warszawski. Drugie miejsce dla Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, trzecie dla Politechniki Gdańskiej.

Komplet wyników – amp-wspinaczka-2018-wyniki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć i relacji video na profilu FB: www.facebook.com/ampwspinaczka

—-

Akademickie Mistrzostwa Polski we Wspinaczce Sportowej współfinansowane są ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki, Miasta Sosnowiec oraz Miasta Katowice. Sponsorami imprezy są również: Mammut, Singing Rock, Grivel, Millet, Milo, Hydro Flask, Sali.Rocks, Flyspot, eTutor.pl, California Acces, Dom Wydawniczy Rebis, Echo-Taxi Katowice. Patroni medialni: TVP Katowice, Przegląd Sportowy, onet.pl, Ceneria oraz portale Wspinanie.pl i Portalgórski.pl.

Grzegorz Miedziński
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum