24 kwietnia 2018 10:30

Highball “Deal with the devil” 8B z historią w tle

Nalle Hukkataival i Giuliano Cameroni zrobili pierwsze przejście hihgballa Deal with the devil 8B. A otworzyli go nie byle gdzie, bo na słynnym głazie Teufelsstein tuż za Göschenen (kanton Uri, Szwajcaria), znajdującym się przy drodze prowadzącej do tunelu Świętego Gotarda.

Giuliano Cameroni na “Deal with the Devil”, Göschenen (fot. arch. Giuliano Cameroni)

Klasowy higball to jedno. Drugie to ciekawa historia głazu, którego kantem Fin i Szwajcar wytyczyli swoją linię. Granitowy, sięgający 12 metrów granitowy blok Teufelsstein to dobro narodowe Szwajcarów. Owiany legendą, ważący blisko 200 ton głaz był tak ważny dla lokalnych mieszkańców, że kiedy w pierwszej połowie lat 70. ubiegłego wieku rozpoczęto tu budowę nowej drogi, nie zgodzono się na wyburzenie bloku i wymuszono na rządzie decyzję o przesunięciu go w inne miejsce.

Do tego celu zbudowano tory, po których – na specjalnie skonstruowanych podnośnikach – przetransportowano głaz około 130 metrów na północ (wyliczono, że dziennie pokonywano jakieś 42 metry). Cała, niezwykle skomplikowana logistycznie, akcja kosztowała władze niebagatelne pieniądze, około 300 tysięcy franków szwajcarskich.

La ta 70. i akcja przemieszczania legendarnego głazu Teufelsstein, Göschenen

Nalle Hukkataival na Deal with the devil 8B – jak mówi Fin: “super projekt na najdroższym głazie świata”:

Brunka
źródło: profil FB Nalle Hukkataival
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum