20 kwietnia 2018 09:05

Everest bez tlenu: członkowie historycznej wyprawy znów w Nepalu

8 maja 1978 roku Peter Habeler i Reinhold Messner dokonali tego, co wydawało się niemożliwe – jako pierwsi zdobyli najwyższy szczyt świata – Mount Everest – bez wspomagania tlenem z butli. W tym roku członkowie tej historycznej wyprawy udali się wspólnie do Nepalu, by uczcić 40. rocznicę tego wydarzenia.

Oswald Olz, Peter Habeler, Reinhold Messner, Dietmar Löffler (ORF), Reini Huber (ORF), Hanns Schell, Marco Polo (ORF), Robert Schauer, Helmut Hagner; (siedzą) Wolfgang Nairz, Raimund Margreiter. Członkopie ekipy ORF na zdjęciu są odpowiedzialni za realizację dokumentu (fot. Rajan Pokhrel/THT)

Wejście Habelera i Messnera bez wspomagania tlenem na Mount Everest ostatecznie określiło, co oznacza sportowy himalaizm. A oznacza niekorzystanie z tlenu z butli, nawet w przypadku wejścia na najwyższy szczyt Ziemi. Jak wiemy, nie jest to podejście powszechne, przez 40 lat w ten sposób Mount Everest zdobyło jedynie ok. 200 osób! A trzeba dodać, że rocznie na szczyt wchodzi dwukrotnie więcej osób. Pierwszego (i ostatniego) polskiego wejścia bez wspomagania tlenem z butli dokonał w 2005 roku Marcin Miotk.

Z 12-osobowego zespołu, który w 1978 roku zdobywał Mount Everest, w Nepalu mogło się pojawić jedynie ośmiu wspinaczy: Wolfgang Nairz, Reinhold Messner, Peter Habeler, Helmut Hagner, Hanns Schell, Robert Schauer, Oswald Ölz i Raimund Margreiter. Niestety czworo nieobecnych już nie żyje, to: Horst Bergmann, Josl Knoll, Reinhard Karl i Franz Oppurg.

Celem tegorocznego zjazdu uczestników wyprawy jest uczczenie 40. rocznicy wejścia oraz zrealizowanie filmowego dokumentu.

Mysza

Źródło: The Himalayan Times

Więcej o Reinholdzie Messnerze znajdziecie w tekście:

Więcej o Peterze Habelerze możecie przeczytać w tekstach:

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum