Wspinacz z klasą po niemiecku. Kampania „Natürlich klettern”
Sezon już na dobre rozpoczęty. Tysiące wspinaczy pojawiło się w skałach. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w nich sami, oraz że nie korzystamy z nich tylko my, wspinacze. Z uwagi na ciągle rosnącą popularność wspinania niemiecki DAV uruchomił kampanię „Natürlich klettern” (’oczywiście/naturalne wspinanie’). Jej uniwersalny przekaz w 100% odnosi się również do naszych skał.
Autorzy kampanii piszą:
…wspinaj się, baw się i doświadczaj. Ale w skałach należy również dbać o rośliny, zwierzęta i mieszkańców. […] Wiele skał jest siedliskiem rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin. Ważne są także interesy innych użytkowników terenów, takich jak rolnicy, myśliwi, leśnicy lub mieszkańcy, i należy je wziąć pod uwagę. Dzięki naszej kampanii dowiesz się, jakie są najczęstsze sytuacje konfliktowe w skałach i damy Ci wskazówki, byś mógł ich uniknąć. Baw się dobrze!
Magnezjuj zgodnie z zasadami
Używaj magnezji z umiarem i sprawdź lokalne przepisy (są rejony, w których używanie magnezji jest zakazane) przed wizytą. Rozwiązaniem może być korzystanie z Eco-Chalk. Pozostaw skałę czystą, magnezję po wspinaczce usuwaj miękką szczotką.
Czystość i potrzeby fizjologiczne
Odchody w lesie i obok skał irytują właścicieli oraz innych użytkowników. Niedopałki papierosów i śmieci mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. Korzystaj z publicznych toalet, zakopuj kał w odpowiednich miejscach i zabierz śmieci ze sobą. Pozostaw jak najmniej śladów! Ogniska są dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach.
Ptaki
Jeśli podczas sezonu lęgowego będziesz przeszkadzał ptakom żyjącym na skałach, istnieje duże ryzyko, że pisklęta umrą. Z tego powodu w tych okresach w Niemczech około 300 skał jest wyłączonych ze wspinania.
Noc dla przyrody
Nie należy wspinać się i imprezować w nocy. Zmierzch i noc to ważne okresy odpoczynku dla dzikiej przyrody. Z powodu częstych ludzkich ingerencji oraz ochrony przed drapieżnikami wiele zwierząt żeruje w nocy. Prosimy, daj zwierzętom odpocząć!
Pozostań na ścieżce
Na skałach i boulderach oraz pod nimi często rosną rzadkie rośliny. Giną, gdy się je depcze. Dlatego trzymaj się ścieżek oraz wytyczonych dróg, nie wspinaj się na porośnięte szczyty turni.
Parkuj tam, gdzie to dozwolone
Jeśli mieszkańcy lub rolnicy będą niezadowoleni z dzikiego parkingu, mogą pojawić się problemy, w tym zamknięcie skał. Korzystaj z istniejącego parkingu, nawet jeśli wymaga to dłuższego podejścia. Nie parkuj na drogach dojazdowych, ścieżkach polnych lub leśnych. Odpowiednie miejsce parkingowe znajdziesz w przewodniku wspinaczkowym.
Nie hałasuj
Hałas to stres dla mieszkańców, zwierząt i innych wspinaczy. Unikaj głośnej muzyki i głośnych przekleństw, a także zbyt dużych grup w skałach. Ciesz się spokojem i słuchaj śpiewu ptaków!
Gorąco zachęcamy także do zapoznania się z zasadami sformułowanymi w naszej, polskiej kampanii Wspinacza z klasą.
Mysza
Źródło: DAV