24 kwietnia 2018 10:23

Wspinacz z klasą po niemiecku. Kampania “Natürlich klettern”

Sezon już na dobre rozpoczęty. Tysiące wspinaczy pojawiło się w skałach. Warto pamiętać, że nie jesteśmy w nich sami, oraz że nie korzystamy z nich tylko my, wspinacze. Z uwagi na ciągle rosnącą popularność wspinania niemiecki DAV uruchomił kampanię “Natürlich klettern” (‘oczywiście/naturalne wspinanie’). Jej uniwersalny przekaz w 100% odnosi się również do naszych skał.

Autorzy kampanii piszą:

…wspinaj się, baw się i doświadczaj. Ale w skałach należy również dbać o rośliny, zwierzęta i mieszkańców. […] Wiele skał jest siedliskiem rzadkich i chronionych gatunków zwierząt i roślin. Ważne są także interesy innych użytkowników terenów, takich jak rolnicy, myśliwi, leśnicy lub mieszkańcy, i należy je wziąć pod uwagę. Dzięki naszej kampanii dowiesz się, jakie są najczęstsze sytuacje konfliktowe w skałach i damy Ci wskazówki, byś mógł ich uniknąć. Baw się dobrze!

Magnezja w skałach

Magnezja w skałach

Magnezjuj zgodnie z zasadami

Używaj magnezji z umiarem i sprawdź lokalne przepisy (są rejony, w których używanie magnezji jest zakazane) przed wizytą. Rozwiązaniem może być korzystanie z Eco-Chalk. Pozostaw skałę czystą, magnezję po wspinaczce usuwaj miękką szczotką.

Czystość i potrzeby fizjologiczne

Czystość i potrzeby fizjologiczne

Czystość i potrzeby fizjologiczne

Odchody w lesie i obok skał irytują właścicieli oraz innych użytkowników. Niedopałki papierosów i śmieci mogą stanowić zagrożenie dla zwierząt. Korzystaj z publicznych toalet, zakopuj kał w odpowiednich miejscach i zabierz śmieci ze sobą. Pozostaw jak najmniej śladów! Ogniska są dozwolone tylko w wyznaczonych miejscach.

Chroń ptaki

Chroń ptaki

Ptaki

Jeśli podczas sezonu lęgowego będziesz przeszkadzał ptakom żyjącym na skałach, istnieje duże ryzyko, że pisklęta umrą. Z tego powodu w tych okresach w Niemczech około 300 skał jest wyłączonych ze wspinania.

Daj przyrodzie żyć w nocy

Daj przyrodzie żyć w nocy

Noc dla przyrody

Nie należy wspinać się i imprezować w nocy. Zmierzch i noc to ważne okresy odpoczynku dla dzikiej przyrody. Z powodu częstych ludzkich ingerencji oraz ochrony przed drapieżnikami wiele zwierząt żeruje w nocy. Prosimy, daj zwierzętom odpocząć!

Pozostań na ścieżce i drodze

Pozostań na ścieżce i drodze

Pozostań na ścieżce

Na skałach i boulderach oraz pod nimi często rosną rzadkie rośliny. Giną, gdy się je depcze. Dlatego trzymaj się ścieżek oraz wytyczonych dróg, nie wspinaj się na porośnięte szczyty turni.

Parkuj tam, gdzie to jest dozwolone

Parkuj tam, gdzie to jest dozwolone

Parkuj tam, gdzie to dozwolone

Jeśli mieszkańcy lub rolnicy będą niezadowoleni z dzikiego parkingu, mogą pojawić się problemy, w tym zamknięcie skał. Korzystaj z istniejącego parkingu, nawet jeśli wymaga to dłuższego podejścia. Nie parkuj na drogach dojazdowych, ścieżkach polnych lub leśnych. Odpowiednie miejsce parkingowe znajdziesz w przewodniku wspinaczkowym.

Nie hałasuj

Nie hałasuj

Nie hałasuj

Hałas to stres dla mieszkańców, zwierząt i innych wspinaczy. Unikaj głośnej muzyki i głośnych przekleństw, a także zbyt dużych grup w skałach. Ciesz się spokojem i słuchaj śpiewu ptaków!

Gorąco zachęcamy także do zapoznania się z zasadami sformułowanymi w naszej, polskiej kampanii Wspinacza z klasą.

Mysza

Źródło: DAV
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum