16 kwietnia 2018 14:39

Popisowe przejście Caroline Ciavaldini – “The Quarryman” E8 7a

Francuzka Caroline Ciavaldini poprowadziła The Quarryman (E8 7a), słynną walijską drogę autorstwa Johnny’ego Dawesa z lat 80. ubiegłego wieku.  

Francuzka na “The The Quarryman”, wyciąg The Groove (fot. Riky Felderer / La Sportiva)

The Quarryman (E8 7a) na Twll Mawr (Llanberis, pn. Walia) nie jest częstym celem wspinaczy. Bo i jest to linia bardzo specyficzna. Cztery długości liny bardzo trikowego, technicznego wspinania. „Musiałam do niej dorosnąć” – pisze o Quarryman Caroline Ciavaldini, która zaczęła myśleć o drodze już trzy lata temu.

Najsłynniejszy na The Quarryman jest wyciąg nr 3 tzw. Groove pitch (ok. 8a). Gimnastyczne wspinanie, testujące technikę, rozciągnięcie, spryt, pewność ruchu. Ciavaldini udało się pokonać ten odcinek już w 2016 roku, partnerowała wtedy swojemu mężowi Jamesowi Pearsonowi (Pearson poprowadził wówczas całą drogę).

Caroline Ciavaldini na słynnym wyciągu The Groove (fot. NeilHart.info)

James Pearson tak mówił wówczas o kluczowej długości liny:

The Groove jest jednym z najdziwniejszych wyciągów, jakich próbowałem. Na początku wdaje ci się strasznie trudny, ale kiedy odsuniesz od siebie zwykłą obsesję na punkcie chwytów i po prostu zaczynasz się wspinać, nagle wszystko zaczyna się układać (…).

No to zobaczmy samego autora w akcji – Johnny Daves:

Caroline jest pierwszą kobietą, która poprowadziła The Quarryman. Francuzka to w ogóle bardzo ciekawa postać światowego wspinania. Kiedyś głównie zawodniczka, w ostatnich latach robi przejścia w skałach i górach, te sportowe i na własnej asekuracji. I to takie z najwyższej półki. Ma na swoim koncie tak różne drogi jak choćby: Voie Petit (8b, 450 m) na Grand Capucin, tradowe Requiem E8 6c w Dumbarton Rock i Turkey Crack 8a w Cadarese czy sardyńskie wielowyciągówki Mezzogiorno di Fuoco (8b, 270 m) i Amico Fragile (8b, 230 m).

Brunka
źródło: ukclimbing.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum