9 marca 2018 08:40

Znów szybko, znów trudno – popisowe przejście Oriane Bertone

Świetnym przejściem popisała się Oriane Bertone. Młodziutka, bo przecież lada dzień skończy dopiero 13 lat. I znów szybko, znów trudno – już w 3. próbie Francuzka pokonała La Cicatrice de l’Ohm 8A+ (8A+/B?) w Mare aux Corneilles (Fontainebleau).

Oriane Bertone na “La Cicatrice de l’Ohm”

La Cicatrice de l’Ohm – boulder / trawers otworzył dawno temu Arnaud Ceintre. Przez lata przy La Cicatrice… stało 8B. Potem, jeszcze nieśmiało, zaczęto napomykać o 8A+/B, wreszcie stanęło na 8A+. A na takie trudności postawiła (chyba jako pierwsza) Francuzka Caroline Sinno. Do niej należy zresztą drugie kobiece przejście, to premierowe zrobiła w 2016 roku Melissa LeNevé.

A wracając do młodziutkiej Bertone. Najpierw była próba fleszowa (wszak w necie można trafić na sporo filmików z przejść, a i powtarzających zbierze się całkiem pokaźna liczba), potem druga wstawka – jeszcze bez wiary – i wreszcie trzecie podejście, zakończone sukcesem:

Oriane Bertone ma dopiero 13 lat. Trudno przewidzieć, jak rozwinie się jej talent. Ale póki co dokonania Francuzki, te na bouderach, mogą imponować. Jej największym sukcesem jest przecież Golden Shadow 8B+ Freda Nicole’a w Rocklands. Na topie klasyka stanęła w styczniu tego roku.

PS O tym, jak nie wywierać presji i jak wspierać wspinające się dzieciaki – czyli o ważnej roli rodziców – w ostatnim artykule Łukasza Gruszczyńskiego.

Brunka
źródło: Fanatic Climbing
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum