11 marca 2018 20:23

Wręczono Kolosy za rok 2017. Kolos w kategorii Alpinizm dla Marka Raganowicza

Za nami 20. edycja Kolosów – Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów (9-11 marca). Tradycją gdyńskiego Przeglądu jest wręczenie statuetek za najlepsze / najciekawsze dokonania eksploracyjne poprzedniego roku. Ceremonia wręczenia Kolosów za rok 2017 odbyła się 11 marca.

Kolosy (fot. kolosy.pl)

Już przed imprezą główną ogłoszono, kto otrzyma w tym roku Super Kolosa za całokształt osiągnięć. Wyróżniono nim Annę Czerwińską, jedną z naszych najbardziej utytułowanych himalaistek, zdobywczynię sześciu ośmiotysięczników, pierwszą Polkę, która skompletowała Koronę Ziemi.

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Nagroda za Wyczyn Roku trafiła do niesamowitego Aleksandra Doby – za przepłynięcie kajakiem północnego Atlantyku z wybrzeża Stanów Zjednoczonych do Francji.

Wśród kategorii, w których przyznawane są Kolosy, jest także Alpinizm. Tu główna nagroda trafiła do hakowego mistrza, Marka Raganowicza (przy okazji, polecamy jego świetną książkę „Zapisany w kręgach”, recenzję przeczytacie tutaj). W uzasadnieniu werdyktu kapituły:

za świetne stylowo, samotne wytyczenie dwóch nowych dróg MatraMandala i Secret of Silence na Ziemi Baffina. Alpinista spędził na pionowych, arktycznych urwiskach 30 dni, wykazując się nieprawdopodobną wytrzymałością na ekstremalne warunki i umiejętnością wyszukiwania nowych, logicznych linii.

Marek Raganowicz w ścianie Ships’s Prow (fot. Marek Raganowicz)

Wyróżniono także dwa wspinaczkowe zespoły:  Konrada Ociepkę, Wojciecha Malawskiego, Marcina Tomaszewskiego i Sławomira Ejsymonta i Mateusza Soleckiego:

za eksploracyjną wyprawę na zachodnie wybrzeże Grenlandii. Najlepszym wynikiem osiągniętym podczas ekspedycji było poprowadzenie nowej, trudnej technicznie drogi Night’s Watch.

oraz Karolinę Ośkę i Michała Czecha:

za klasyczne przejście drogi Freerider na El Capitan w Dolinie Yosemite. Mimo braku akcentu eksploratorskiego, Kapituła doceniła jakość prelekcji i aspekt popularyzacji trudnej, klasycznej wspinaczki big-wallowej.

Wszystkich laureatów Kolosów znajdziecie na stronie www.kolosy.pl.

A już wkrótce szersza relacja ze Spotkań.

Brunka
źródło: kolosy.pl
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum