Topowe rejony skalne. Cz. VII – Włochy (wybór)

Zbliżają się Święta Wielkanocne. To dobry czas, aby udać się na wspinaczkowy wyjazd na południe Europy. Tym razem, w cyklu “najlepsze rejony skalne”, polecam wybrane perełki Włoch.

Sperlonga

Bez wątpienia najpopularniejszym sektorem w Sperlondze jest znajdująca się bezpośrednio nad morzem Grotta dell’arenauta. Wejście od strony plaży odgrodzone jest niewielką wydmą. Włosi postanowili stworzyć rejon oferujący drogi dla każdego. Znajdziemy tutaj zarówno trudności 6a, jak i 9a.

Grotta dell’arenauta i gęsta rzeźba naciekowa (fot. arch. Marcin Michałek)

Większość dróg została podzielona w sprytny sposób, tak aby każdy wspinacz – bez względu na pokonywane trudności – mógł się z nimi zmierzyć. Drogi zaczynają się pionowym fragmentem wycenionym na 6a, 6b. Na końcu pionowej części znajdziemy pierwszy łańcuch zjazdowy. Jeśli mamy dość siły, możemy zmierzyć się z przechwytami w dachu. Kilka kolejnych metrów zwiększa trudności do 7b-7c. W tym miejscu znajdziemy drugi łańcuch zjazdowy. Najtrudniejsze drogi biegną przez całe sklepienie jaskini i wychodzą na zewnątrz groty. Drogi te zazwyczaj są wycenione na 8a lub więcej.

W grocie znajdziemy blisko 40 dróg, natomiast praktycznie każda warta jest zrobienia. Jeśli wspinanie w grocie się nam znudzi, możemy udać się do któregoś z pozostałych sektorów, zlokalizowanych wzdłuż drogi biegnącej do Gaety. W rejonie znajdziemy również wielowyciągowe drogi biegnące po klifach.

Skała: Wapień
Liczba dróg: 800
Lokalizacja: 100 km na południe od Rzymu

Lumigniano

Jest to stary włoski rejon. Znajduje się tutaj pierwsza 8a we Włoszech- boulderowe Atomic Cafe. Drogi w Lumigniano powstawały w czasie, gdy kucie chwytów było w „modne”. Najlepszym tego przykładem jest mocno przewieszony sektor Brojon. Duża część chwytów, które tu znajdziemy, to spreparowane dwupalczaste dziurki. W rejonie są też oczywiście w pełni naturalne drogi, chociażby w sektorze Classica.

Sektor Classica w całej okazałości (fot. Marcin Michałek)

Dominują tu głównie długie pionowe drogi, których trudności sięgają 8b+. Rejon nie jest duży, natomiast w okresie świąt i długich weekendów może stanowić ciekawą alternatywę dla zatłoczonego Ospu lub Arco. Najlepsze warunki panują tu wiosenną oraz jesienią, natomiast lokalny mikroklimat oraz południowa wystawa większości sektorów sprawia, że przy odpowiedniej pogodzie wspinanie jest możliwe nawet w zimie.

Skała: Wapień
Liczba dróg: 700
Lokalizacja: 15 km na południe od Vicenzy

Arco

Arco to bez wątpienia europejska mekka wszelkich sportów outdoorowych. Poza wspinaniem bardzo popularne są tu via ferraty, jazda na rowerze czy też wszelkiej maści sporty wodne. Jeśli mówimy o wspinaniu w Arco, większości wspinaczy na myśl przychodzą przewieszenia sektora Massone. To rzeczywiście najpopularniejszy sektor, natomiast miejsc do wspinania w okolicy jest mnóstwo.

Przewodnik opisujący drogi sportowe liczy 300 stron. Osobny przewodnik przeznaczony jest dla dróg wielowyciągowych. Co roku w Arco rozgrywane są również zawody Rock Masters – jest to nie lada atrakcja, aby zobaczyć najlepszych wspinaczy w akcji. W tym okresie liczne lokalne sklepy wspinaczkowe przygotowują specjalną ofertę dla swoich klientów.

Nago- jeden z najpopularniejszych sektorów w Arco (fot. Marcin Michałek)

Jest też jeden minus. Chciałem uczulić wszystkich na włamania do samochodów – te są tutaj niestety na porządku dziennym. Moi koledzy doświadczyli niemiłej sytuacji, gdy podczas pokonywania drogi wielowyciągowej, złodzieje na ich oczach wybili szybę w ich samochodzie. Niestety, wisząc 200 metrów nad ziemią niewiele mogli na to poradzić. Polecam parkować samochód na wyznaczonych głównych parkingach – duża liczba samochodów oraz ruch pieszych odstrasza ewentualnych złodziei.

Skała: Wapień
Liczba dróg: 4000
Lokalizacja: 100 km na południe od Bolzano

Ceredo

Jeden z lepszych rejonów w całych Włoszech. Piękny mur skalny położony w górach. W lewej części znajdziemy krótsze i prostsze drogi, natomiast w prawej części znajduje się główny fragment muru – znany Settore Centrale. Tutaj znajdują się najdłuższe i jednocześnie najtrudniejsze propozycje rejonu. Większość dróg ma tutaj wycenę 8a-8b.

Główny mur skalny w Ceredo (fot. Climb.sk)

W moim odczuciu drogi w Ceredo są trudne w swoim stopniu. Niektóre zostały obite w taki sposób, że ciężko jest wpiąć ekspres do zjazdówki. Nie zdziwmy się więc, gdy zobaczymy lokalnego wspinacza strzelającego do łańcucha zjazdowego. Przed wyjazdem polecam sprawdzić pogodę, ponieważ drogi biegną w większości po ściskach i lubią zamakać. W przypadku niekorzystnych warunków, dobrym pomysłem jest szybka ewakuacja do pobliskiego Arco.

Skała: Wapień
Liczba dróg: 200
Lokalizacja: 100 km na południe od Bolzano

***

W niniejszym cyklu opisuję sportowe rejony wspinaczkowe, w tym przypadku zrobię natomiast jeden wyjątek. Zapraszam do przeczytania kilku zdań o górskiej perle Włoch i potraktowania ich zaledwie jako zajawki tego, co można by opisać w obszernym artykule.

Dolomity

Obok Chamonix jest to drugi pod względem popularności górski rejon w Europie. Dolomity nie są aż tak popularne w naszym kraju. Najwięcej jest tu wspinaczy niemieckich oraz austriackich. To raj dla wspinaczy, kolarzy, motocyklistów, amatorów wycieczek górskich oraz via ferrat.

Dolomity, Tofana di Rozes (fot. Marcin Michałek)

Znajdziemy tutaj każdy rodzaj wspinania. Drogi krótkie, długie, dobrze obite, klasyki biegnące na własnej asekuracji, masywne przewieszenia czy też techniczne płyty. Co może dziwić, całkiem sporo jest tu również sportowych dróg jednowyciągowych. Przewodnik wspinaczkowy opisujący sportowe sektory liczy 600 stron. Oczywiście wspinanie sportowe traktowałbym jedynie jako dodatek i radziłbym skupić się na dłuższych górskich klasykach, tym niemniej oferta rejonu jest bardzo szeroka.

Ciężko w kilku zdaniach opisać potencjał Dolomitów oraz polecić najciekawsze drogi. Zainteresowanych pozostaje mi odesłać chociażby do dwóch poniższych tekstów:

Marcin Michałek (Exploteam/Triop.pl)

Polecamy – cykl Topowe rejony skalne:
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum