17 marca 2018 16:04

Oświadczenie naczelnego „Taternika” w sprawie stanowiska Zarządu KW Warszawa

9 marca br. Zarząd KW Warszawa opublikował stanowisko w sprawie „Taternika”, następnego dnia zamieściliśmy je także na stronie wspinanie.pl. Stanowisko dotyczyło artykułu Krystyny Palmowskiej, który miał zostać odrzucony przez “Taternika”. Otrzymaliśmy oświadczenie Macieja Kwaśniewskiego, redaktora naczelnego „Taternika” w tej sprawie.

***

Oświadczenie w sprawie „Stanowiska Zarządu KW Warszawa”

 1. Stanowisko Zarządu KW Warszawa przypomina, zapewne bez intencji, fake news. Oparte zostało na wymieszaniu informacji prawdziwych i tendencyjnych opinii. Przed jego publikacją nikt nie skontaktował się z redaktorem naczelnym lub wydawcą w celu podstawowego nawet zweryfikowania posiadanych informacji. A więc nie wiadomo, na jakich faktach zostało oparte. Tym samym samo odbiera sobie wiarygodność.
 2. Proszę o przyjęcie do wiadomości podstawowego faktu prawnego: Jedyną osobą decydującą o ostatecznej zawartości „Taternika” jest redaktor naczelny. Jest to także odpowiedzialność karna wobec prawa. Zarząd KW Warszawa w swoim Stanowisku przypisuje sobie prawo do decydowania i wpływania na to, co publikuje „Taternik”, a co jest złamaniem podstawowych norm w demokracji.
 3. Tuż po opublikowaniu Stanowiska, 9 marca, na podstawie Prawa prasowego i Ustawy o dostępie do informacji publicznej napisałem do Zarządu KW Warszawa prośbę o wyjaśnienie, jakich faktów dotyczą te opinie. Jedyną informację otrzymałem 14 marca. Nie zawierała ona takich informacji. Zarząd KW Warszawa nie posiadając wiarygodnych informacji i nie próbując nawet ich zweryfikować, sformułował opinie, które naruszają dobre imię i wiarygodność redaktora naczelnego i wydawcy, a także osób trzecich.
 4. Jeżeli „Taternikowi” stawia się zarzuty o niereprezentowanie środowiska, to jak nazwać można Stanowisko Zarządu KW Warszawa oparte na niesprawdzonych informacjach? Nie można mylić swoich racji z faktami i uzurpować sobie prawa do jedynej racji.
 5. Jednocześnie chciałbym przeprosić Krystynę Palmowską, że znalazła się w centrum sytuacji, w której nigdy się znaleźć nie powinna.
 6. Zakładam, że członkowie Zarządu KW Warszawa mogli zostać wprowadzeni w błąd.
 7. Zwyczajowo praca nad niektórymi tekstami przebiega kolegialnie w gronie osób Rady Programowej pisma oraz wszystkich, którzy chcą w tym uczestniczyć. Niezastąpiona była tu rola Krystyny Palmowskiej. Jej wielka wiedza, wnikliwość i cierpliwość.
 8. Wobec ogólnego braku informacji o systemie ESR u części środowiska taternickiego, a także jawne nawoływanie do nierespektowania prawa, co kłóci się z taternickim etosem, tekst o ESR planowany był jako zbiór faktów, co zapowiedziałem w ostatnim numerze w 2017 r. Część tego tekstu miała być publikowana w serwisie internetowym www.taternik.org.
 9. Tymczasem w obiegu dyskusyjnym pojawiały się nieplanowane teksty, częściowo nawet niezwiązane z redakcją i Radą Programową. Teksty o ESR pisał m.in. Tomasz Mazur, a po nim Krystyna Palmowska. Wciąż pojawiały się w nich cytaty, dopiski i uwagi, których autorów trudno było zweryfikować. W efekcie, wersji tekstów było kilka. Nie wiem, o jakiej wersji mówi „Stanowisko”. I podkreślę, nie planowałem umieszczenia wszystkich tych tekstów w papierowym wydaniu „Taternika”. Większość z nich miała być zamieszczona w serwisie internetowym www.taternik.org.
 10. W tekstach tych, wbrew podstawowym wymogom dziennikarstwa, fakty wymieszane były z opiniami (nie do końca wiadomo czyimi). W moim przekonaniu wprowadzały wątek personalny jako podstawowy i były kontynuacją znanego w środowisku sporu.
 11. Dlatego w pewnym momencie zaproponowałem przerwanie dyskusji i zbudowanie publikacji na bardzo jasnych zasadach. I tak też się stało.
 12. Jeszcze raz podkreślam. „Taternik” przez 111 lat był i nadal jest miejscem budowania, a nie niszczenia, był miejscem kulturotwórczym i miejscem, gdzie kurs wyznaczał szacunek dla Tatr. Konfliktów takich na przestrzeni historii taternictwa było wiele, ale zawsze stały za nimi jakieś ideowe racje i wartości. Ten spór szkodzi Waszemu środowisku.
 13. Proponuję powrót do zasad i normalnej rozmowy.

Redaktor Naczelny „Taternika”
Maciej Kwaśniewski

***

“Taternik” ukazuje się nieprzerwanie od 1907 roku, jest pismem Polskiego Związku Alpinizmu.
 • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

  "Ten spór szkodzi Waszemu środowisku." [29]
  Drogi Redaktorze! Mnie się wydawało, że mamy jedno środowisko, być…

  17-03-2018
  Jumbo

  Błędy [1]
  "Wobec ogólnego braku informacji o systemie ESR u części środowiska…

  17-03-2018
  jesuisdesole