9 marca 2018 14:44

Marc-André Leclerc i George „Ryan” Johnson zaginęli podczas wspinaczki na Alasce

Jak donosi Anchorage Daily News, dwójka doświadczonych alpinistów, Marc-André Leclerc i George „Ryan” Johnson, zaginęła podczas wspinaczki w masywie Mendenhall Towers. Ostatni kontakt ze wspinaczami miał miejsce w poniedziałek, po tym jak osiągnęli szczyt. Marc-André i George planowali powrócić do Juneau w środę, 7 marca.

Marc-André na szczycie Torre Egger po 1. zimowym, solowym wejściu (fot. arch. Marc-André Leclerc)

Celem wspinaczkowym Amerykanina i Kanadyjczyka był jeden ze szczytów w masywie Mendenhall Towers. Jest to grupa siedmiu wierzchołków, położonych 20 km na północ od miasta Juneau – stolicy Alaski. Nie ma dokładnych informacji dotyczących wybranej przez nich drogi ani przebiegu wspinaczki.

Alpiniści rozpoczęli akcję w niedzielę, 4 marca, na lodowcu Mendenhall, gdzie przylecieli helikopterem. W poniedziałek nadali wiadomość do swoich rodzin i znajomych ze szczytu. Ich plan zakładał powrót szlakiem West Mendenhall Glacier. Według założeń mieli dotrzeć z powrotem do Juneau w środę wieczorem. Niestety, nie wrócili, a od czasu ostatniej wiadomości nie ma z nimi kontaktu. Nie posiadają telefonu satelitarnego ani nadajnika radiowego PLB (Personal Locator Beacon), co jest nietypowe dla alpinistów eksplorujących ten masyw i znacząco utrudnia poszukiwania. Pomimo względnej bliskości miasta, w niewielu miejscach na tym obszarze można liczyć na zasięg sieci telefonicznej.

https://www.instagram.com/p/Bf9BJApDxWE/?utm_source=ig_embed

W czwartek wszczęto akcję poszukiwawczą. Ratownicy górscy (Juneau Mountain Rescue) wspólnie z siłami Straży Wybrzeża (Coast Guard) wyruszyli dwoma helikopterami w rejon masywu Mendenhall Towers. Udało im się odnaleźć sprzęt narciarski pozostawiony przez alpinistów z zamiarem wykorzystania podczas powrotu lodowcem. Wynika z tego, że Marc-André Leclerc i George „Ryan” Johnson mieli problemy podczas drogi zejściowej i utknęli na odcinku pomiędzy szczytem, a depozytem sprzętu. Ich dokładne położenie jest nieznane, podobnie jak przyczyny zaginięcia. Niewykluczone jednak, że do zaistniałej sytuacji przyczyniła się burza śnieżna, która miała miejsce w środę. W rejonie zarejestrowano opady śniegu sięgające nawet 170 cm.

Problemy techniczne oraz zła pogoda wstrzymały wczoraj postępy ratowników. Poszukiwania mają zostać wznowione dzisiaj rano – w Juneau, na Alasce trwa jeszcze noc (GMT-9).

[Aktualizacja, 12 marca, 7:12] Wykonano kolejne loty poszukiwawcze, niestety bez rezultatu. Ciężka zimowa pogoda nie pozwala na dłuższe poszukiwania. Śmigłowce operują w czasie krótkich okien umożliwiających lot.

Obaj zaginieni są doświadczonymi i wybitnymi alpinistami. Postać młodego i utalentowanego Kanadyjczyka, Marca-André Leclerca, przybliżaliśmy przy okazji jego wizyty na Krakowskim Festiwalu Górskim.

Michał Gurgul
źródło: adn.com, juneauempire.com, mountainproject.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum