2 marca 2018 12:42

Kilian Jornet na nartach drogą Fiva!

Kilian Jornet dokonał pierwszego zjazdu na nartach wschodnią ścianą Store Trolltind. Zjazd został zrealizowany słynną Fivarute, pierwszą wspinaczkową linią na tych ogromnych norweskich ścianach.

Przebieg zjazdu Kiliana Jorneta linią drogi Fivarute (fot. arch. K. Jornet)

Masyw Store Trolltind, z którego opada Trollveggen (Ściana Trolli), najwyższa ściana w Europie, został wspinaczkowo napoczęty w 1931 roku przez młodych Norwegów (Arne Randers Heen i Eirik Heen). Wtedy przeszli 1600-metrową drogę na wschodniej ścianie Store Trolltind.

Dzisiaj drogę tę nazywa się Fivaruta (czyli Droga Fiva) i jest to ta sama linia, z którą zmierzyli się w 1969 roku bracia Steinforth. Dramatyczne przeżycia, jakich doznali podczas tego przejścia, Gordon Steinforth opisał w książce “Fiva”.

Kilian Jornet na Fivarute (fot. arch. K. Jornet)

Ściana Trolli jest nazywana polską ścianą, zatem nic dziwnego, że polski ślad znajdziemy także na Drodze Fiva. W 1972 roku Ryszard Kowalewski, Andrzej Dworak, Wojciech Jedliński i Tadeusz Piotrowski dokonali jej pierwszego przejścia zimowego.

Jornet tak pisze o zjeździe Drogą Fiva:

Trudne zjazdy to aktywność wymagająca zaangażowania. Nie ma miejsca na błąd i wymaga koncentracji w każdym skręcie. Ale zabawa jest wielka. Wymaga czasu, czasem dni, miesięcy lub lat, trzeba obserwować ścianę, wypatrywać warunków. W ubiegły weekend udało mi się zjechać drogą Fiva na Trolltinden. To 1600 m stromego zjazdu oferującego zróżnicowane warunki, rodzaj ściegu i wymagającego różnych technik narciarskich. Pierwsze 200 m to jeden z najbardziej stromych terenów, jakim zjechałem. Następnie jest 400 metrów wąskiego kuluaru i potem 1000 metrów bardziej narciarskiego terenu z krótkimi, stromymi lodowymi odcinkami, cały czas w ekspozycji. 1600 m, 55-60°, 2 zjazdy na linie.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum