22 marca 2018 10:38

Jonas Winter w dachu Orsay – blisko 30 przechwytów na “Quoi de Neuf” 8C

Quoi de Neuf 8C – blisko 30 przechwytów w dachu. Ta trudna i wyjątkowa linia znajduje się niedaleko Fontainebleau, w Orsay. Kusi pewnie wielu, ale jak dotąd tylko pięciu wspinaczy potrafiło ją pokonać. Sztuki tej dokonał ostatnio młody, utalentowany Niemiec, Jonas Winter.

Jonas Winter i rest przed cruxem (fot. arch. J. Witer)

Na początku w Orsay pojawił się Jacky Godoffe, który wytyczył w dachu dwa problemy, około 7c+ i 8A+/8B. W sezonie 2008 połączył je Rémy Bergasse – w ten sposób trudności Quoi de Neuf  wzrosły do 8C. W ciągu 10 lat długi ciąg przechwytów poddał się prawdopodobnie jeszcze tylko czterem wspinaczom. Pierwszym był Francuz Sébastien Bouin, po nim jego rodak Alban Levier – obaj powtórzyli problem w sezonie 2015, a później Niemcy Jan Hojer (2017) i teraz Jonas Winter.

Rémy Bergasse na Quoi de Neuf 8C:

We francuskich ogródkach Jonas Winter wspinał się wcześniej już całkiem sporo. Drugą partię dachu Orsay (Le Toit d’Orsay), czyli wspomnianą 8B Godoffe’a przeszedł dwa lata temu. A z samego Fontainebleau wyjechał z przejściem popularnego The Big Island 8C.

Jonas Winter i porcja wspinania z Bleau (w tym The Big Island):

***

Lista najtrudniejszych boulderów na świecie, na czele z Burden od Dreams 9A Nalle Hukkataivala – na www.99boulders.com (styczeń 2018).

Brunka
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum