15 marca 2018 12:19

Ines Papert i Luka Lindič na trawersie masywu Watzmann

Na początku roku dwoje wytrawnych alpinistów związało się liną, aby pokonać trawers masywu Watzmann, nazywanego również „Watzmann Family”, ze względu na wyjątkowy kształt tej grupy szczytów. Ines Papert i Luka Lindič dokonali prawdopodobnie pierwszego zimowego przejścia.

Masyw Watzmann z zaznaczonym przebiegiem trawersu (fot. Stefan Wiebel / blog.arcteryx.com)

Kiedy Luka zapytał mnie, czy cały trawers ma przejście zimowe, powiedziałam, że nigdy o takim nie słyszałam. Nie potrafił w to uwierzyć. To jedna z najbardziej znanych gór Niemiec, która w dodatku leży niedaleko mojego domu. To wystarczyło, aby zapadła decyzja – Ines Papert.

Ines Papert mieszka na co dzień w Berchtesgaden, miejscowości, z której widać wierzchołki masywu Watzmann. Najwyższy wierzchołek Mittelspitze (2713 m) jest trzecim pod względem wysokości szczytem Niemiec. Ines i Luka od dłuższego czasu traktowali to miejsce jako swój obszar treningowy podczas przygotowań do wyprawy w Himalaje, którą planują na kwiecień /maj br. Brak informacji na temat wcześniejszego przejścia zimowego stał się dodatkową motywacją do pokonania trawersu.

Luka Lindič na eksponowanym szczycie czwartego „Dziecka” (fot. Stefan Wiebel / blog.arcteryx.com)

11 stycznia br. pokonali linię łączącą wszystkie wierzchołki „rodziny” Watzmanna. Akcja górska trwała 19 godz. i 25 min (z auta do auta). Droga wiedzie przez eksponowane granie i fragmenty ścian o mikstowym terenie do M5 i polach śnieżnych o nachyleniu dochodzącym do 80°. Podczas zejść konieczne jest wykonanie kilku zjazdów z własnych stanowisk. W zależności od warunków śniegowych niektóre fragmenty mogą wymagać obejścia i modyfikacji przebiegu drogi ze względu na zagrożenie lawinowe.

Ines na lodowym fragmencie w pierwszej części wschodniej ściany Watzmann Mittelspitze (fot. Stefan Wiebel / blog.arcteryx.com)

Choć można przypuszczać, że przejście Watzmann Family Traverse nie jest dla alpinistów klasy Ines Papert i Luka Lindiča wielkim wyczynem, to zimowa, stosunkowo przystępna linia, którą właśnie otworzyli, może zachęcić inne zespoły do powtórzeń. Jak pisze Luka:

Patrząc na grupę Watzmanna z Berchtesgaden widzimy doskonałą linię szczytów, które można przetrawersować logiczną drogą logiczną, od początku do końca. Chciałem jej spróbować od momentu, gdy zobaczyłem ten masyw po raz pierwszy, ok. rok temu. Ponieważ latem główny wierzchołek jest bardzo zatłoczony, zima była oczywistym wyborem.

Ines i Luka planują w tym roku wspinaczkę pd. ścianą Shishapangma. Prawdopodobnie będzie to próba wytyczenia nowej, trudnej technicznie drogi, niewykluczone, że w stylu alpejskim.

Luka na fragmencie śnieżnej grani masywu Watzmann (fot. Stefan Wiebel / blog.arcteryx.com)

***

Droga: Watzmann Family Traverse
Lokalizacja: Alpy Wschodnie, Berchtesgaden, Bayern, Germany
Długość: około 3458 metrów w pionie
Opis drogi: północno-wschodnią granią do Kleine Watzmann – zejście z Kleine Watzmann granią południowo-zachodnią – trawers wszystkich pięciu „Dzieci” Watzmanna – wschodnia ściana Watzmann Mittelspitze – zejście trawersem do Hocheck i dalej drogą normalną do Watzmann House.
Trudności: z relacji Ines wynika, że najtrudniejsze miejsce znajduje się prawdopodobnie na Mittelspitze – M5 i strome pola śnieżne do 80°
Pierwsze zimowe przejście: Ines Papert, Luka Lindič, 11.01.2018

Ines Papert i Luka Lindič podczas trawersu masywu Watzmann (fot. Stefan Wiebel / blog.arcteryx.com)

Michał Gurgul
źródło: blog.arcteryx.com, planetmountain.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    "Pierwsze zimowe przejście" Grani Watzmanna?! [2]
    Czytam ten news i od razu zaskoczenie: moi kumple przeszli,…

    22-03-2018
    peresada