23 marca 2018 10:10

Starzy wyjadacze w akcji – Iker Pou i Dani Andrada

Obaj to starzy wyjadacze, obaj nieco powyżej 40-tki, obaj z niesłabnącą energią i motywacją. Bask Iker Pou i Hiszpan Dani Andrada otwierają nowe, dziewiątkowe drogi w Hiszpanii. 

Iker Pou na “Esclavos de las redes” 9a (fot. arch. I. Pou)

Dla Ikera Pou Margalef ma szczególne znaczenie. Bask lubi tu wracać, bo i palczaste, siłowe wspinanie bardzo mu odpowiada. Tym razem szykuje się większa porcja ekstremów, Pou działa bowiem ostro w nowym sektorze Àtic. Ostatnio zrobił tu pierwsze przejście projektu Vincenta Palau (świeżego, bo obitego na początku roku) – powstała długa na 20 metrów, mocno przewieszona Esclavos de las redes 9a. Ale to bynajmniej nie koniec, bo na realizację czeka główny, poważniejszy cel. Tymczasem o nowości Bask pisze:

Bez wątpienia jedna z najlepszych, jakie obiłem w Margalefie. Perfekcyjna skała i niesamowite miejsce!

W Margalefie można znaleźć przynajmniej kilka naprawdę wymagających linii Ikera Pou, w tym między innymi Nit de bruixes 9a+ i Enemigo Público No1 8c+/9a. Do niego należy też pierwsze powtórzenie Demencia Senil 9a+ Chrisa Sharmy.

Iker Pou i Nit de bruixes:

Iker Pou nie prowadzi statystyki pokonanych dróg. Ja przyznaje, nie ma kajecika, po prostu zapamiętuje te najlepsze (poza tym Bask działa przecież nie tylko w skałach). Inaczej niż w przypadku Daniego Andrady. Obite przez Hiszpana drogi można liczyć w tysiącach. Ósemkowych linii pokonał jakieś 4000. Tym razem zaproponował kolejne 9a. W Siuranie, w sektorze El Pati, powstała Poderosa afrodita R2.

Dani Andrada na “Poderosa afrodita (R2)” 9a (fot. David Munilla)

O Andradzie pisaliśmy szerzej w przy okazji jego wizyty na Krakowskim Festiwalu Górskim w 2011 roku. Już wówczas liczba zrobionych przez niego dróg robiła ogromne wrażenie…

Brunka
źródło: desnivel.com. planetgrimpe.com
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum