5 marca 2018 20:15

6 marca premiera “Dreamland”, filmu dokumentalnego o Macieju Berbece

Dzisiaj minęło 5 lat od historycznego wejścia na Broad Peak, niestety zakończonego śmiercią Macieja Berbeki i Tomka Kowalskiego. Jutro w Zakopanem będzie miała miejsce premiera “Dreamland”, osobistego filmu, zrealizowanego przez syna himalaisty, Staszka Berbekę.

"Dreamland" - plakat

Premiera filmu będzie miała miejsce 6 marca o godz. 19.15 w Teatrze Witkacego w ramach 7. Festiwalu Inspirowane Górami im. Macieja Berbeki. Wydarzenie to cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że nie ma już możliwości wzięcia udziału w premierze.

Staszek Berbeka tak pisze o swoim filmie:

Dokument opowiadający historię mojego Ojca, którym był Maciej Berbeka, ratownik TOPR, przewodnik wysokogórski, pedagog, artysta, himalaista. Zimą jako pierwszy zdobył 3 ośmiotysięczniki – Manaslu, Cho Oyu, Broad Peak, wytyczył bardzo trudną drogę na południowej ścianie Annapurny, na Mount Everest wszedł własnym wariantem, jako pierwszy Polak od strony tybetańskiej.

Dwukrotnie był kierownikiem zimowych wypraw na Nanga Parbat. Jako pierwszy pokonał zimą granicę 8000 m w Karakorum, wchodząc 6 marca 1988 roku na Rocky Summit, tj. przedwierzchołek Broad Peaku. Do Korony Ziemi zabrakło mu jedynie zdobycia Masywu Vinsona na Antarktydzie.

5 marca 2013 roku spełnił marzenie o zimowym wejściu na Broad Peak. Zginął podczas drogi powrotnej ze szczytu.

Film jest moją bardzo osobistą historią o Tacie.

Twórcy zapowiadają kolejne pokazy filmu w Warszawie i Zakopanem.

Sylwetkę Macieja Berbeki przybliżył Janusz Kurczab w artykule Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski in memoriam.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum