12 marca 2018 09:25

Dorothea Karalus na słynnym “La Danse des Balrogs”

Dorothea Karalus pokonała w szwajcarskim rejonie Branson słynny boulder La Danse des Balrogs 8A+. To jedno z najlepszych przejść Niemki w ostatnim czasie, a może i w ogóle. I wcale nie o cyfrę tu chodzi.  

Dorothea Karalus na “La Danse des Balrogs” (fot. arch. D. Karalus)

Dorothea Karalus:

Moja największa obsesja ostatnich lat. Nigdy nie włożyłam tyle wysiłku i tyle serca w pracę nad  jakimkolwiek problemem. Tak wiele dni pod tym boulderem, tak wiele wątpliwości(…).

La Danse des Balrogs biegnie przewieszoną ścianą jednego z głównych głazów w Branson. Uznaliśmy, że to szalone przewieszenie wygląda futurystycznie, ale jednocześnie w jakiś sposób jest możliwe do pokonania” – pisał pod koniec lat 80. ubiegłego wieku Fred Nicole. W 1992 roku La Danse des Balrogs zostało pokonane. Szwajcar wycenił linię na 8B, co oznaczało powstanie pierwszej 8B na świecie (zresztą także tu Nicole otworzył inny słynny boulder Radja, pierwsze 8B+). Później powtarzający zaczęli stawiać przy La Danse… 8A+, choć sama Dorothea Karalus zauważa:

(…) Okazuje się, że wielu z powtarzających pokonywało boulder wariantem omijającym najtrudniejsze ruchy. Lokalsi wciąż mówią o oryginalnej wersji 8B. Naprawdę nie potrafię powiedzieć, jak trudny jest ten boulder. Przez długi czas wydawał mi się strasznie wymagający, a kiedy w końcu się udało, okazał się nie taki straszny. Reasumując: Czy uważam go za najtrudniejszy problem, jaki zrobiłam? Tak. Czy potrafię postawić przy nim konkretną wycenę? Nie. Czy dbam o to, co ktoś inny przy nim postawi? Nie.

Na filmie:

Dorothea Karalus ma w dorobku 50 problemów 8A-8B na całym świecie, w tym między innymi Fragile Steps 8B w Rocklands.

PS Ciekawie o płynności, definiowaniu i standardach boulderowej skali pisał w 2010 roku Nalle Hukkataival. Wówczas Fin starał się zdefiniować stopień 8C (8C+ dopiero co kiełkowało). Dziś – właśnie za sprawą Fina – granica w boulderingu sięga dużo wyżej (patrz: Burden of Dreams 9A).

Brunka
źródło: dorokara.wordpress.com

 
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum