Dave MacLeod – 24/8 Challenge

Słynny szkocki wspinacz Dave MacLeod 19 marca br. zrealizował swój projekt 24/8 Challenge. Ten wyjątkowy wyczyn ukazuje wszechstronność Dave’a oraz piękną różnorodność dyscyplin wspinaczkowych. W ciągu 24 godzin Szkot pokonał kolejno następujące „ósemki” w swoim „przydomowym ogródku”: boulder 8A+, sportową drogę 8a,  tradową E8, zimową VIII, 8 oraz zdobył 8 Munrosów – szczytów Szkocji liczących ponad 3000 stóp (914 m).

Dave MacLeod pod koniec wyjątkowego dnia – 24/8 Challenge (fot. Kevin Woods)

Pomysł projektu narodził się w głowie Dave’a około 8 lat temu. Czas ten poświęcił na planowanie i przygotowania oraz oczekiwanie na warunki, które umożliwią wspinaczkę na wszystkich upatrzonych drogach tego samego dnia. Pomimo tego że wiosna w Lochaber jest odpowiednią porą roku dla uprawiania wszystkich 5 dyscyplin, Dave do tej pory nie natrafił na ten idealny dzień. Mikstowe drogi na Ben Nevis były zbyt zaśnieżone, a drogi skalne zamoknięte albo pokryte śniegiem. Gdy temperatury były wyższe, a opady śniegu mniejsze skała była sucha, niestety w tym samym czasie warunki na Ben Nevis uniemożliwiały jakąkolwiek wspinaczkę. W końcu, 19 marca br. nadarzyła się okazja.

Dave MacLeod na Cameron Stone Arete 8A+ – pierwszym wyzwaniu dnia (fot. Kevin Woods)

Co zainspirowało Dave’a do podjęcia takiego wyzwania? Najlepiej opisuje to on sam:

10 lat temu przeprowadziłem się do Lochaber. Od tej pory, jako lokals, nie mogę uciec przed faktem, że wiosną warunki są tutaj niesamowite – dla każdego rodzaju wspinania. Jeśli mieszkasz w okolicy i jesteś wszechstronnym wspinaczem, wiosna oznacza bardzo mało pracy, brak dni restowych, ciągłe wycieńczenie trwające trzy miesiące i oczywiście wiele fantastycznych dni wspinaczkowych. Niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których starasz się zregenerować jak najszybciej po ostatnio odbytej wspinaczce zimowej, bo w skałach akurat zagościł warun. Czasem niemal modlisz się o deszcz, aby mieć wymówkę dla restu. Dlatego jest to najlepszy rejon, jeśli chodzi o różnorodność wspinania, jaki znam.

Koło 9 rano na Leopold 8a (fot. Kevin Woods)

Gdy wszystkie elementy pogodowej układanki złożyły się w całość Dave przystąpił do akcji. Jego dzień rozpoczął się o 4:30. O 6:30 rozgrzewał się już pod boulderem Cameron Stone. Niecałe 24 godziny później, o 1:20 w nocy, ukończył zadanie. Pokonał wszystkie „ósemki” z pięciu górskich dyscyplin. Były to kolejno:

  • Cameron Stone Arete 8A+
  • Misadventure E8 6c
  • Leopold 8a
  • Frosty’s Vigil VIII,8
  • Munros: Ben Nevis, Carn Mor Dearg, Aonach Mor, Aonach Beag, Sgurr Choinnich Mor, Stob Coire an Laoigh, Stob Coire Claurigh, Stob Ban

We wspinaczce na Ben Nevis towarzyszył mu Iain Small, na drogach skalnych Kevin Shields, a Kevin Woods filmował całość i dołączył do Dave’a na trawersie szczytów Grey Corries.

Dave zbliża się do końca Frosty’s Vigil VIII, 8 około godziny 5 po południu (fot. Kevin Woods)

Dave podsumowując swój sezon, w którym stosunkowo niedawno dokonał drugiego powtórzenia problemu Gutbuster 8B+ w Dumbarton Rock oraz zakończył swój projekt 24/8 Challenge, powiedział:

To była fantastyczna zima. Udało mi się zrealizować większość założonych na sezon projektów, z których wszystkie były dla mnie trudne. Teraz chyba pora skupić się na projektach wiosennych. Ale ten ostatni na pewno na długo zostanie w mojej pamięci.

Zmrok zapadający nad Ben Nevis (z lewej). Widok z Aonach Mor około 7 wieczorem (fot. Kevin Woods)

Dokładną relację można odnaleźć na blogu Dave’a.

Michał Gurgul
źródło: ukclimbing.com, davemacleod.blogspot.com.br
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum