14 marca 2018 10:25

Czołówka Vizo Mactronic (wersja zasilana bateriami)

Vizo firmy Mactronic to niewielka, solidna czołówka, która sprawdzi się podczas wielu wymagających wypadów za miasto. Miałem okazję sprawdzić wersję zasilaną bateriami (jest jeszcze wersja akumulatorowa). W Vizo zastosowano rozwiązanie w systemie dwuczęściowym, czyli źródło światła z przodu połączone kablem z zasobnikiem na baterie znajdującym się z tyłu. W całym zestawie jest oczywiście wiele szczegółów i przemyślanych rozwiązań, które sprawiają, że mamy do dyspozycji dobrej jakości urządzenie.

Vizo Mactronic

***

Elastyczny pasek

Vizo mocujemy na głowie lub kasku za pomocą szerokiego, elastycznego paska. Pasek jest oczywiście regulowany. Posiada też silikonowe, antypoślizgowe wstawki, co powoduje, że czołówka podczas marszu nie przesuwa się na głowie. Jednak aby używać  Vizo np. podczas biegania przydałby się jeszcze jeden pionowy pasek. Inaczej czołówka będzie się zsuwać.

Vizo Mactronic (fot. wspinanie.pl)

Główne źródło światła – długi czas działania

To duża zaleta Vizo. Źródłem światła jest tu jedna, dużej mocy dioda SAMSUNG LH351D LED – daje 400 lumenów światła przy maksymalnej mocy świecenia (oświetla teren do 100 m). Dioda ma możliwość świecenia 4 stopniami mocy – najsłabszy to 22 lms, w tym trybie dioda jest w stanie świecić nieprzerwanie 110h. Następne możliwości to; 200 lms – 19,5h świecenia, 400 lms – 12h świecenia i czwarty tryb – BOOST, który daje 636 lms i działa 60s., uruchamia się go poprzez wciśnięcie i ponad trzysekundowe przytrzymanie guzika włączającego, po 60 sekundach wyłącza się sam.

Vizo Mactronic (fot. wspinanie.pl)

Dodatkowe światło z tyłu

Czołówka dysponuje jeszcze jednym światłem z tyłu. Jest to niewielkiej mocy czerwona dioda umieszczone w zasobniku baterii. Dioda poprzez kolejne wciśnięcia wyłącznika świeci lub miga. Świecąc wytrzymuje 250h, migając 300. To bardzo praktyczny dodatek, będący sygnalizacją określającą pozycję użytkownika – ważne dla osób idących za nim np. w podczas nocnego marszu. Nie sprawdzi się już jednak jako tylna lampka w przypadku jazdy na rowerze, gdyż jest zbyt słaba.

Vizo Mactronic (fot. wspinanie.pl)

Obudowa i obsługa

Tryby świecenia przełącza się poprzez kolejne przyciśnięcia głównego włącznika, znajdującego się z boku głównego elementu świecącego. Wyłącznik jest wystraczająco duży, do tego umieszczony w dogodnym miejscu. Nie będziemy mieć problemu z obsługą, nawet jeśli mamy włożone rękawiczki.

Dioda umieszczona jest w niewielkiej aluminiowej obudowie, która stanowi zabezpieczenie szczelności IP64, innymi słowy jest odporna na deszcz. Zamocowana w uchwytach z twardej gumy, może obracać się w osi poziomej w zakresie 90o Jest także odporna na upadki z wysokości kilku metrów.

3 zasilające baterie (typu AA) umieszczone są w niezależnym zasobniku, zamykanym na klapkę z zatrzaskiem. System zamknięcia jest solidny i nie otwiera się nawet w przypadku upuszczenia czołówki. Jednak samej wymiany baterii, ze względu na precyzję zamknięcia, raczej nie da się zrobić w rękawiczkach.

Kabel, łączący diodę z bateriami, możemy rozłączyć wtyczką typu Jack, następnie przedłużyć dołączonym 97cm przedłużaczem i schować zasobnik z bateriami np. pod kurtką – w przypadku, gdy chcemy zabezpieczyć baterie przed zimnem. Połączenie kabla poprzez przekręcenie o 90o zabezpieczamy przed rozłączeniem. To bardzo praktyczne i przydatne rozwiązanie, jednak trzeba pamiętać, że jest to czynność dość precyzyjna i, podobnie jak wymiana baterii, nie jest możliwa w rękawiczkach.

Vizo Mactronic (fot. wspinanie.pl)

Zabezpieczenia

Latarka ma zabezpieczenie przeciw niepożądanemu włączeniu – poprzez trzysekundowe przytrzymanie włącznika w trybie wyłączonym. Powoduje to brak możliwości włączenia. Aby ponownie uruchomić możliwość świecenia, musimy znów przytrzymać włącznik przez 3s. Dioda zasygnalizuje to dwukrotnym, szybkim mignięciem.

Zastosowanie

Vizo to wszechstronna, wytrzymała latarka czołowa, z mocnym źródłem zasilania i z wieloma praktycznymi rozwiązaniami technicznymi. Jej też stosunkowo lekka jak na tego typu czołówkę. Możemy z powodzeniem używać jej podczas wypadów w góry. Jej największe atuty to: długość i szeroki kąt świecenia, duża moc i solidne wykonanie.

Adam Kopta
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum