2 marca 2018 16:02

Anna Czerwińska otrzyma Super Kolosa

11 marca himalaistka Anna Czerwińska odbierze w Gdyni prestiżowego Super Kolosa, nagrodę przyznawaną za całokształt osiągnięć, w tym wypadku górskich.

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Anna Czerwińska na Żebrze Abruzzi na K2 podczas wyprawy w 2005 roku (fot. Darek Załuski)

Na stronie organizatora czytamy:

Kapituła Kolosów, w tym roku po raz pierwszy wspólnie z nowo powołanym gremium – Honorową Kapitułą Kolosów – zdecydowała, że Super Kolos 2017 za całokształt osiągnięć trafi w ręce Anny Czerwińskiej. W godne ręce. Wybitna himalaistka, zdobywczyni sześciu ośmiotysięczników, jest pierwszą Polką, która osiągnęła Koronę Ziemi, czyli najwyższe szczyty wszystkich kontynentów, oraz drugą po Wandzie Rutkiewicz polską himalaistką, która stanęła na szczycie Mount Everestu (za to osiągnięcie otrzymała na Kolosach 2000 wyróżnienie w kategorii „Alpinizm”). Do ścisłej czołówki polskich alpinistów i himalaistów należy od lat 70. XX wieku. Na swoim koncie ma również pierwsze polskie kobiece wejścia na Lhotse (2001) i Makalu (2006) oraz pierwsze kobiece przejście zimowe północnej ściany Matterhornu (1978, w czteroosobowym zespole). Zdobyła także m.in. Czo Oju i Gaszerbrum II oraz średni wierzchołek Sziszapangmy i tzw. Rocky Summit (przedwierzchołek) na Broad Peaku.

Anna Czerwińska jest też autorką książek (seria GórFanka). Od wielu lat aktywnie uczestniczy w życiu polskiego środowiska górskiego i podróżniczego.

Kolosy to polskie nagrody za dokonania eksploracyjne. Przyznawane są każdego roku, począwszy od marca 2000. Wszystkie kolosowe nagrody, w tym Super Kolos, zostaną wręczone podczas Ogólnopolskich Spotkań Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów, największej imprezy podróżniczej w Europie. W tym roku impreza odbędzie się w hali Gdynia Arena w dniach 9-11 marca.

Mysza
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum