20 lutego 2018 10:47

VIII Festiwal Górski Wondół Challenge (2-4 marca)

Pierwszy weekend marca to tradycyjnie już Festiwal Górski Wondół Challenge, który dzięki swojej niepowtarzalnej atmosferze i programowi co roku przyciąga wielu miłośników gór i aktywnego wypoczynku. 8. edycja festiwalu zapowiada się bardzo atrakcyjnie, nie zabraknie filmów, warsztatów, szkoleń oraz ciekawych prelekcji.

W tym roku nie tylko fani himalaizmu żyją Narodową Zimową Wyprawą na K2, dlatego nie zabraknie tego akcentu również na festiwalu. Zaprezentowane zostaną filmy o minionych dokonaniach polskich lodowych wojowników na tej górze: film o pierwszej wyprawie z 1987/1988, której kierownikiem był Andrzej Zawada oraz tej z 2002/2003 pod kierownictwem Krzysztofa Wielickiego. Także na temat K2 wypowiedzą się: szef Polskiego Himalaizmu Zimowego 2016-2020 im. Artura Hajzera – Janusz Majer oraz Zbigniew Terlikowski, uczestnik wyprawy z 2002/2003. W trakcie spotkania z Krzysztofem Kwiatkowskim, na temat robienia filmów sportowych (i z drona), pokazany zostanie m.in. film o przygotowaniach Adama Bieleckiego do trwającej wyprawy.

Zaprezentowane zostaną również najnowsze filmy z Banff Mountain Film Festival oraz wielokrotnie nagradzany film Wojtka Kozakiewicza “Mama” – o najbardziej utytułowanej polskiej wspinaczce Kindze Ociepce-Grzegulskiej. Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatach. O tym, jak przygotować się na samodzielny trekking i zorganizować zimowy biwak, opowie znany z Wielkiego Szlaku Himalajskiego – Bartosz Malinowski. Zainteresowani nowinkami technicznymi będą mogli dowiedzieć się więcej na temat splitbord’u podczas spotkania z Tomaszem Muchą. Nie zabraknie terenowych warsztatów lawinowych prowadzonych przez Sebastiana Fijaka. Obecni będą też ratownicy z Beskidzkiej Grupy GOPR, którzy we współpracy z PZU przeszkolą z zakresu udzielania pierwszej pomocy.

Wondół Challenge 2017

Największą atrakcją będą jednak wystąpienia gości. Oprócz wspomnianego Janusza Majera i Zbigniewa Terlikowskiego publiczność będzie mogła zobaczyć: Angelikę Chrapkiewicz-Gądek– kobietę pełną pozytywnej energii, która pomimo choroby nie rezygnuje ze swoich pasji i gór wysokich, Piotra Hercoga – ultramaratończyka, najbardziej utytułowanego polskiego biegacza górskiego, który wbiegł m.in. spod bazy wypadowej na Mount Everest (5364 m) do Namche Bazar (3446 m), zespół Silesia Winter Swimming – uczestników pionierskiej wyprawy na Arktykę oraz Bogusława Hynka – fotografika i reportera, który samotnie, w trzydzieści trzy dni, pokonał Wysokogórski Szlak Pirenejów. Największymi gwiazdami będą: Aleksander Doba – podróżnik, kajakarz i zdobywca, o którego wyczynach usłyszał cały świat oraz Simone Moro – włoski himalaista, pierwszy zimowy zdobywca Sziszapangmy, Makalu, Gaszerbrum II oraz Nanga Parbat.

Jak co roku, przy okazji festiwalu, organizowany będzie RMD Winter Run, który zaliczany jest do Montrail Ligi Biegów Górskich 2018.

Tradycyjnie też nie zabraknie festiwalowego kiermaszu, wystaw fotografii oraz przedszkola dla najmłodszych. Całe rodziny będą mogły skorzystać z okazji, by w okazyjnej cenie wykupić widowiskowy lot śmigłowcowcem.

  • 02.03.2018 – GLIWICE CEK Politechniki Śląskiej, ul. Konarskiego 18B, WSTĘP WOLNY!
  • 03-04.03.2018 – SZCZYRK Orle Gniazdo, ul. Wrzosowa 28a

Bilety dostępne będą w dniu imprezy, w biurze festiwalowym czynnym od godz. 9.30. Cena biletu na cały festiwal w Szczyrku to 35 zł, dla dzieci do lat 12 wstęp jest wolny. O zniżkę dla grup (od 10 osób) należy pytać pod adresem biuro@wondol-challenge.pl.

Informacja prasowa

Pod patronatem
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum