14 lutego 2018 08:45

Ondra otwiera w Saint Léger “Eagle 4” i proponuje 9b

Służy Adamowi Ondrze Saint Léger. Co prawda nic nie przebije rewelacyjnego, fleszowego przejścia Super Craquinette 9a+ (zresztą pewnie długo nie zobaczymy drugiego wspinacza, który będzie w stanie pokonać tak wyśrubowane trudności w takim stylu), niemniej ostatnia droga Czecha to także smaczny kąsek… Ba, najtrudniejsza propozycja rejonu i jedna z najtrudniejszych we Francji – warta 9b.

Adam Ondra na “Eagle 4” 9b (fot. Bernardo Gimenez)

Wczoraj Adam Ondra poprowadził jeden z otwartych projektów – Eagle 4 (obicie drogi to zasługa Eliego Morieux), której trudności ocenił na 9b. Podobnie jak wszystkie najtrudniejsze propozycje Saint Léger, również i ta biegnie w sektorze Praniania. Sąsiaduje z inną drogą podpisaną nazwiskiem Czecha – Retour Gagnant 9a (pierwsze przejście padło pod koniec stycznia).

Kilka słów Ondry o Eagle 4:

Ciekawy był proces pracy nad drogą. Byłem naprawdę blisko drugiego dnia prób, ale ukruszył się jeden ze stopni. Potem próbowałem przez 5 kolejnych dni, ale droga nigdy nie była do końca sucha. Dziś było sucho. Czułem się silny, przeszedłem najtrudniejszy odcinek i spadłem 5 metrów pod łańcuchem, już w zupełnie łatwym terenie. Na szczęście byłem w stanie wstawić się drugi raz późnym popołudniem.

Adam Ondra (fot. Seb Richard / Fanatic Climbing)

Podsumujmy najtrudniejsze drogi Saint Léger du Ventoux, większość rejon zawdzięcza wspinaczowi z Czech:

  • Eagle 4 9b, pierwsze przejście Adam Ondra, 2018
  • Super Crackinette 9a+, pierwsze przejście Alex Megos, 2016. Pierwsze powtórzenie Adam Ondra, rekordowe, bo zrobione w stylu FL (wytęsknione, wcześniej Czech zdecydował się zaatakować fleszem – bez powodzenia – Biographie w 2012 i  Seleccio Anal w 2014)

Ondra podczas przejścia fleszem “Super Crackinette” 9a+ (fot. Bernardo Gimenez)

Choć trudno wyobrazić sobie, że można wspinać się jeszcze lepiej niż Adam Ondra, sam Czech uważa, że tak i dąży do perfekcji. W rozmowie z dziennikarzami magazynu Climbing powiedział: “W tym roku moim celem było przejście 9a+ fleszem, ale poza tym chcę poczuć, że się rozwijam. Chcę robić trudne drogi szybciej i mieć z tego frajdę”.

Brunka
źródło: Profil Adama Ondry, Fanatic Climbing

Tagi:  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum