23 lutego 2018 15:29

K2: w bazie cieplej niż Polsce, jutro możliwa dalsza akcja

Najświeższe wieści spod K2. Dzisiaj udało nam się porozmawiać z Januszem Gołąbem i Arturem Małkiem. Wiemy, że w bazie panuje komfortowa temperatura. Można powiedzieć, po raz pierwszy. Temperatura osiągnęła 0°C! Cała ekipa odpoczywa, zbiera siły na następne wyjścia w górę.

Wspinaczka nad obozem 1 (fot. Marek Chmielarski / PHZ)

Jutro, jeśli oczywiście pogoda pozwoli, do obozu 1 wyjdzie zespół Maciej BedrejczukMarcin Kaczkan, z późniejszym zamiarem ustanowienia porządnego obozu 2. Jak pamiętamy, depozyt założono na 6450 m, więc trzeba go przenieść i dokończyć poręczowanie do obozu 2, na ok. 6700 m. Do poprawy asekuracji pozostaje teren powyżej Komina House’a [w samym kominie stan poręczy jest dobry].

Co do dalszych planów, są one jeszcze niepewne. Wszystko oczywiście zależy od pogody. Możliwe, że pojawi się niedługo szansa na prace w Czarnej Piramidzie, uzupełnianie poręczówek etc.

Baza pod zimowym K2, luty 2018 (fot. Janusz Gołąb)

Co istotne, aby można było myśleć o bezpiecznym ataku szczytowym wyprawa powinna spełnić kilka założeń, co podkreślał też Janusz Majer podczas prezentacji książki Andrzeja Zawady “K2 pierwsza zimowa wyprawa”, która miała miejsce wczoraj w Warszawie:

Przede wszystkim [droga] musi być bardzo dobrze zabezpieczona, czyli zaporęczowana, namioty w poszczególnych bazach odpowiednio wyposażone, a szczególnie “trójka”, natomiast zespoły powinny mieć dobrą aklimatyzację. […] W trójce powinny być dwa namioty, sprzęt do gotowania, żywność, liny i butle z tlenem ratunkowym. Co do obozu czwartego, to plan jest taki, aby założyć go na ok. 7950 m z marszu w ataku szczytowym.
Oto prognoza na najbliższe dni z serwisu Mountain Forecast (dla wysokości 6000 m):
Sprocket
Źródło: info własne, rmf24.pl  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum