26 lutego 2018 13:16

K2: Urubko już w bazie, Bedrejczuk i Kaczkan wracają na dół

Wietrzny dzień pod K2, do tego dość duże zachmurzenie. Wyżej w okolicach 7000 m wiatr jest na tyle silny, że utrudnił himalaistom działanie. Być może była to główna przyczyna powrotu do bazy Denisa Urubko. Trudne warunki przerwały również wspinaczkę zespołu Maciej Bedrejczuk i Marcin Kaczkan – mieli oni w planach dotarcie do obozu 3.

Denis Urubko w bazie pod K2, po powrocie z samotnego ataku

Pogoda pod K2 jest nieprzewidywalna – wg prognoz w niższych partiach góry miało być dzisiaj słonecznie. Ostatecznie było połowiczne zachmurzenie i silny wiatr. Janusz Gołąb tak komentuje warunki:

W ciągu dnia mieliśmy łączność z chłopakami, wspinali się na Czarnej Piramidzie, ale meldowali, że wieje mocno. Tak się składa, że te prognozy w ostatnich 3 dniach zmieniały się jak w kalejdoskopie i cały czas są aktualizowane. Jeśli wiatr w okolicach szczytu wzrasta, to niżej również odpowiednio jego siła rośnie. Dzisiaj mieliśmy mieć słoneczny, czysty od chmur dzień, a tak nie jest – zachmurzenie jest 50%. K2 jest bardzo specyficzną górą, ma swój mikroklimat. Często mamy sytuację, że pobliski Broad Peak jest odsłonięty, a K2 „siedzi” w chmurze. I dokładnie tak jest dzisiaj. A „chmura” to duże prawdopodobieństwo opadów śniegu (i to potwierdzali chłopcy).

1 – Żebro Abruzzi: na czerwono zaznaczono miejsca tradycyjnych obozów 3 i 4 oraz na zielono orientacyjny punkt osiągnięty przez zespół Bielecki-Urubko 20.02.2018; 2 – Amerykanie 1978; 3 – Polacy 1976; na żółto jedna z planowanych dróg (oprac. Janusz Kurczab, Piotr Turkot; fot. montagna.tv)

Wiemy już, że warunki zmusiły do powrotu Maćka i Marcina – najprawdopodobniej zejdą oni do bazy. Z kolei Marek Chmielarski i Artur Małek dotarli do obozu 2, który znajduje się jednak pod Kominem House’a (ok. 6500 m).

Denis zameldował się w bazie, dosłownie :) – pamiętajmy, że jest żołnierzem). Wygląda na to, że do odwrotu skłoniły go również trudne warunki powyżej 7000 m. Wkrótce dowiemy się, jakie są decyzje Krzysztofa Wielickiego w sprawie dalszego udziału Denisa w wyprawie. Oczywiście czekamy również na komentarz Denisa.

Sprocket
Źródło: info własne
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum