17 lutego 2018 10:55

K2: pogoda lepsza, trzy zespoły działają na górze

W sobotni poranek zaczęło się wyczekiwane pod K2 okno pogodowe. Jest szansa, że utrzyma się 2-3 dni. Wczoraj w trudnych warunkach obóz 1 założył zespół Marek Chmielarski, Artur Małek, wspierany przez tragarzy wysokościowych HAPsów Amina i Fazala. Dzisiaj do góry na Żebro Abruzzi wyszły dwa kolejne zespoły. Celem akcji jest założenie, niezwykle istotnego, obozu 3 na wysokości ok. 7300 m.

Baza pod zimowym K2, luty 2018 (fot. Janusz Gołąb)

Szef wyprawy Krzysztof Wielicki tak relacjonuje wydarzenia:

Wczoraj [piątek 16.02] w trudnych warunkach C1 założyli Artur i Marek z pomocą Amina i Fazala. Noc mieli wietrzną.

Dziś rano [sobota 17.02] wyszli Janusz Gołąb i Maciek Bedrejczuk z zamiarem dotarcia do C1, natomiast Denis Urubko i Adam Bielecki mają w planach wspinanie do niskiej C2 (namiot, który zostawił Denis), ale pewnie trzeba będzie założyć obóz C2 trochę wyżej.

Dzisiaj zgodnie z prognozą poprawia się pogoda, dotarło do nas słońce, ale trochę chmur też jest. Wg prognozy powinniśmy mieć 3-4 dni względnie dobrej pogody, do 40 km/h na 7000 m. Cel jest jeden założyć C3. Dziś Marek i Artur idą na 6500, by uzupełnić liny poręczowe i resztę lin zostawić na 6500 dla następnych zespołów. Potem pewnie zejdą do C1, gdzie spędzą noc razem z zespołem Janusz i Maciek. Mamy świadomość, jak ważne jest to, abyśmy założyli C3 na wys. ok. 7300.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

Trzymając kciuki za udaną akcję, przypominamy ważną rocznicę, zwłaszcza dla Krzyśka.

Uczestnicy wyprawy na Mount Everest w bazie, 1980 (fot. Bogdan Jankowski)

Uczestnicy wyprawy na Mount Everest w bazie, 1980 (fot. Bogdan Jankowski)

38 lat temu, 17 lutego, Polacy zdobyli jako pierwsi w zimie najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Na wierzchołku zameldował się Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki. Teraz nasi himalaiści działają na K2…

Więcej o tym historycznym wyczynie przeczytacie w 2 rocznicowych artykułach:

Sprocket
(info własne)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum