14 lutego 2018 10:27

“K2. Pierwsza zimowa wyprawa” – książka Andrzeja Zawady już w sprzedaży!

14 lutego ukazała się książka “K2. Pierwsza zimowa wyprawa”, odsłaniająca kulisy pierwszego zimowego ataku na drugi szczyt Ziemi – K2. To relacja samego Andrzeja Zawady z przygotowań i przebiegu pionierskiej wyprawy sprzed 30 lat.

K2 zawsze fascynowało Andrzeja Zawadę. Ten szczyt był w pewnym sensie jego obsesją. Po sukcesach zespołów z innych państw, letnie wejścia przestały go interesować. Wymyślił wtedy zimę na K2. Drogą dyplomatyczną w 1982 r. uzyskał pozwolenie Pakistanu na rekonesans.

Międzynarodowa wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę wyruszyła w 1987 r. i trwała prawie 7 miesięcy. 700 tragarzy, 33 członków załogi, 15 wspinaczy. Próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Zimowe K2 to walka ze śmiertelnym zimnem, huraganowym wiatrem, nawałnicami śnieżnymi, odmrożeniami i skrajnym wyczerpaniem.

K2. Pierwsza zimowa wyprawa (Andrzej Zawada)

Książka zawiera osobiste listy Andrzeja Zawady, raporty, myśli i zapiski legendarnego Lidera, 22 unikalne dokumenty, 94 kolorowe, archiwalne, w większości niepublikowane, zdjęcia. W sumie ponad 168 stron niezwykłego wspomnienia Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.

„Przeczytajcie, by lepiej zrozumieć, co nas ciągnie pod K2 zimą!”

Te słowa przesłał Krzysztof Wielicki z bazy pod K2, jako kierownik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018.

Andrzej Zawada pod Everestem (fot. Bogdan Jankowski)

Andrzej Zawada (1928-2000) był jednym z najwybitniejszych polskich alpinistów, ale głównie – znakomitym animatorem i organizatorem polskiej działalności wyprawowej w górach najwyższych. To jego pomysłowości i energii zawdzięczamy polską szkołę himalaizmu zimowego. Takie pionierskie sukcesy jak: pierwsze w historii zimowe zdobycie siedmiotysięcznika (Noszak 1973 r.), wytyczenie zimą nowej drogi na ośmiotysięcznik (Cho Oyu 1985 r.), a przede wszystkim pierwsze wejście zimowe na najwyższy szczyt świata Everest (1980 r.) wprowadziły himalaizm na wyżyny niedostępne dla innych nacji.

Obszerny życiorys Andrzeja Zawady autorstwa Janusza Kurczaba znajdziecie tutaj.

Książka jest dostępna wyłącznie w księgarni wspinanie.pl.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    K2. Pierwsza zimowa wyprawa, Andrzej Zawada [2]
    Pytanie pełne nadziei.. Czy można gdzieś kupić film? Książkę wiem…

    30-03-2018
    hajdzior