9 lutego 2018 16:23

“K2. Pierwsza zimowa wyprawa” – książka Andrzeja Zawady już w przedsprzedaży!

14 lutego ukaże się książka “K2. Pierwsza zimowa wyprawa”, odsłaniająca kulisy pierwszego zimowego ataku na drugi szczyt Ziemi – K2. To relacja samego Andrzeja Zawady z przygotowań i przebiegu pionierskiej wyprawy sprzed 30 lat.

K2 zawsze fascynowało Andrzeja Zawadę. Ten szczyt był w pewnym sensie jego obsesją. Po sukcesach zespołów z innych państw, letnie wejścia przestały go interesować. Wymyślił wtedy zimę na K2. Drogą dyplomatyczną w 1982 r. uzyskał pozwolenie Pakistanu na rekonesans.

Międzynarodowa wyprawa kierowana przez Andrzeja Zawadę wyruszyła w 1987 r. i trwała prawie 7 miesięcy. 700 tragarzy, 33 członków załogi, 15 wspinaczy. Próbują zmierzyć się z ekstremalnymi warunkami niedostępnego szczytu. Zimowe K2 to walka ze śmiertelnym zimnem, huraganowym wiatrem, nawałnicami śnieżnymi, odmrożeniami i skrajnym wyczerpaniem.

K2. Pierwsza zimowa wyprawa (Andrzej Zawada)

Książka zawiera osobiste listy Andrzeja Zawady, raporty, myśli i zapiski legendarnego Lidera, 22 unikalne dokumenty, 94 kolorowe, archiwalne, w większości nie publikowane, zdjęcia. W sumie ponad 168 stron niezwykłego wspomnienia Złotej Ery Polskiego Himalaizmu.

„Przeczytajcie, by lepiej zrozumieć, co nas ciągnie pod K2 zimą!”

Te słowa przesłał Krzysztof Wielicki z bazy pod K2, jako kierownik Narodowej Zimowej Wyprawy na K2 2017-2018.

Andrzej Zawada pod Everestem (fot. Bogdan Jankowski)

Andrzej Zawada (1928-2000) był jednym z najwybitniejszych polskich alpinistów, ale głównie – znakomitym animatorem i organizatorem polskiej działalności wyprawowej w górach najwyższych. To jego pomysłowości i energii zawdzięczamy polską szkołę himalaizmu zimowego. Takie pionierskie sukcesy jak: pierwsze w historii zimowe zdobycie siedmiotysięcznika (Noszak 1973 r.), wytyczenie zimą nowej drogi na ośmiotysięcznik (Cho Oyu 1985 r.), a przede wszystkim – pierwsze wejście zimowe na najwyższy szczyt świata Everest (1980 r.) – wprowadziły polski himalaizm na wyżyny niedostępne dla innych nacji. Obszerny życiorys Andrzeja Zawady autorstwa Janusza Kurczaba znajdziecie tutaj.

Książka jest dostępna wyłącznie w księgarni wspinanie.pl (wysyłka od 14 lutego).
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum