11 lutego 2018 09:46

K2 – ekipa rozpoczyna akcję na Żebrze Abruzzi

Ekipa na K2 ma za sobą dwie trudne decyzje. Pierwsza z nich związana była z zakończeniem akcji górskiej na Drodze Basków. Druga niezwykle istotna decyzja, która w najbliższych tygodniach zaważy na powodzeniu przedsięwzięcia, to wybór nowej drogi, na którą przenosi się wyprawa. Wybór padł na klasyczną drogę biegnącą Żebrem Abruzzi.

K2 z Concordii. 1. Żebro Abruzzi, 2. droga Basków, wariant do Żebra Abruzzi (fot. Janusz Kurczab)

Krzysztof Wielicki przesłał niedawno informację:

Wobec zawieszenia akcji górskiej na drodze Basków ze względów bezpieczeństwa z dniem 11.02.2018 rozpoczynamy akcję na drodze przez Żebro Abruzzów.
KW

Zmianę drogi wymusiły warunki panujące na Drodze Basków – spadające kamienie raniły dwóch himalaistów. Pierwszy od uderzenia kamieniem ucierpiał Adam Bielecki. Wielkie niebezpieczeństwo, jakie niesie ze sobą wspinaczka na dotychczasowej drodze potwierdził, wypadek Rafała Froni – kamień trafił go w rękę.

Ewakuacja Rafała Froni do Skardu (fot. Zimowa Narodowa Wyprawa na K2)

Po godzinie 13 pakistańskiego czasu Rafał został ewakuowany helikopterem do Skardu.

W tym miejscu trzeba przypomnieć pierwszą zimową wyprawę na K2 w 1987/1988, kierowaną przez Andrzeja Zawadę. Ta pionierska wyprawa w Karakorum również działała na Żebrze Abruzzi.

Tak kronikarz polskiego himalaizmu Janusz Kurczab (Historia polskiego wspinania – Karakorum. Cz. II,lata 80.) opisywał akcję górską:

W pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia wyprawa dotarła do bazy na lodowcu Godwin Austen (5000 m). 27 grudnia 1987 roku, wraz z założeniem bazy wysuniętej, zaczęło się obleganie Żebra Abruzzi. Akcje przerywane były ustawicznymi nawrotami niepogody. Wichury czasem zupełnie paraliżowały wszelką działalność. Kolejno stanęły obozy: pierwszy – w dniu 5 stycznia (6100 m) oraz drugi – dopiero 29 stycznia (6700 m). Jeszcze raz Cichy i Wielicki pokazali swoją klasę, kiedy 2 marca, po pokonaniu Czarnej Piramidy, założyli tymczasowy obóz III (7300 m). To był najwyższy punkt, który udało się osiągnąć.

Dla zainteresowanych losami tej historycznej wyprawy mamy dobrą wiadomość – w środę, 14 lutego, ukaże się książka “K2. Pierwsza zimowa wyprawa”, autorstwa Andrzeja Zawady!

Sprocket
(Źródło: Profil FB Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera)
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum