13 lutego 2018 15:51

Jutro w Warszawie odprawiona zostanie msza święta w intencji Tomka Mackiewicza

Jutro, 14 lutego, w Warszawie odbędzie się msza święta w intencji tragicznie zmarłego na Nanga Parbat Tomka Mackiewicza. Msza zostanie odprawiona w kościele kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu o godzinie 15.00.

Tomek Mackiewicz (fot.nangadream.blogspot)

Tomek “Czapkins” Mackiewicz urodził się 13 stycznia 1975 roku w Działoszynie. Jego droga w góry była skomplikowana i wiodła m.in. przez uzależnienie od heroiny. Dzięki terapii w ośrodku Monaru wyrwał się z nałogu i po kilku latach odkrył góry i wspinanie.

W 2008 roku wraz Markiem Klonowskim pokonał trawers Mount Logan, najwyższego szczytu Kanady. Za 40-dniową podróż przez największe lodowce Alaski i Jukonu, zrealizowaną w pionierskim stylu, zdobył KOLOSA w kategorii Wyczyn Roku. W 2009 roku, już samotnie, dokonał trawersu Khan Tengri (7010 m), najbardziej wysuniętej na północ góry o wysokości ponad 7 tys. metrów, leżącej w Tienszanie.

Nanga Parbat ((8126 m) stała się w ostatnich 8 latach swoistym uzależnieniem, od którego mimo chwilowych deklaracji nie udało mu się uwolnić. Swoją przygodę z górą rozpoczął w 2011 roku, kiedy to po raz pierwszy wspólnie z Markiem Klonowskim próbował zdobyć ją w ramach wyprawy nazwanej Justice for All. Tę wyprawę można nazwać rekonesansem, ale z czasem jego próby były coraz bardziej zaawansowane.

W 2013 roku Tomek dokonał samotnego wypadu w kierunku wierzchołka Nanga Parbat, docierając do wysokości 7400 m. Rok później, wspólnie z Elisabeth Revol, drogą próby zespołu Messnerowie-Eisendle-Tomaseth z 2000 roku osiągnął wysokość ok. 7800 metrów. W sumie próbował zdobyć górę 7-krotnie.

Fundusze na swoje wyprawy zdobywał dzięki posiadaniu rzeszy fanów, wiernie wspierających jego marzenie o zimowym wejściu na Nanga Parbat i identyfikujących się z jego podejściem do gór i wspinania.

Jego ostatnia wyprawa zakończyła się tragicznie. Pozostał na Nanga Parbat – górze, której poświęcił osiem lat i ostatecznie własne życie.
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Słowa blakną, więc użyłem dźwięków... [1]
    https://www.youtube.com/watch?v=IShMXke9bRA

    19-03-2018
    zemu