16 lutego 2018 21:39

Zmarł Jim “Bird” Bridwell – legenda Yosemite

W wieku 73 lat zmarł Jim Bridwell, legendarny amerykański wspinacz, ikona wspinania w Yosemite. Na swoim koncie zgromadził wiele pierwszych przejść, najwięcej – bo ponad 100 – w Dolinie. Wspinał się również w Patagonii, na Alasce i w Himalajach.

Do jego najsłynniejszych dokonań należą m.in. takie drogi El Capitana jak: Sea of Dreams (1978) oraz Zenyatta Mondatta (1981) czy pierwsze alpejskie wejście na Cerro Torre Drogą przez kompresor (1979), a także pierwsze przejście wschodniej ściany Moose’s Tooth na Alasce (1981). Swój ślad pozostawił również w Himalajach, gdzie dokonał pierwszego zimowego wejścia, nową drogą, południową ścianą na Pumori (1982).

Era Stone Masters, od lewej: Dale Bard, Jim Bridwell (z buletką w ręce), Fred East, Billy Westbay, Jay Fiske. Ekipa na szczycie El Capitana, po przejściu “Pacific Ocean Wall”, 1975 rok (fot. Werner Braun / materiał Discovery Channel)

Jim Bridwell był centralną postacią nowej generacji wspinaczy w Yosemite. Po latach 60. XX wieku, kiedy to królowała hakówka, kolejna dekada przyniosła rewolucję free climbingu. “Bird” rozpoczął swoją przygodę ze wspinaniem w Dolinie w 1962 roku. Wciągu następnych 9 lat przeszedł większość najważniejszych tamtejszych dróg. Był swoistym łącznikiem między Złotą Erą i młodym pokoleniem wspinaczy, nazywanych Stone Masters.

Bridwell był jedną z najbardziej charyzmatycznych postaci Doliny, swoistym panem na włościach Camp 4, zyskał przydomek “Lord Bridwell”. Jego zawadiacki uśmiech i styl lat 70. à la “sex, drugs and rock’n’roll” emanował na wiele pokoleń wspinaczy. Co ciekawe, jak sam przyznał (z przymrużeniem oka): “nigdy nie wziąłem LSD, ani nie paliłem marihuany… podczas wspinania…”.

Plakat do filmu “Valley Uprising” – u stóp El Capa stoją Billy Westbay, Jim Bridwell oraz John Long (zdjęcie autorstwa Billa Westbaya / Deana Fidelmana)

Któż nie zna zdjęcia, na którym u stóp El Capa stoją Billy Westbay, Jim oraz John Long. Ten ikoniczny obrazek powstał po historycznym jednodniowym przejściu The Nose (15 godzin w 1975 roku). John Long tak wspominał przygotowania do tej wspinaczki: “Podczas, gdy Billy i ja wspinaliśmy się jak szaleni tygodniami, aby przygotować się do jednodniowego przejścia, Bridwell dbał o swoją formę w San Diego, grając w bilard i pijąc piwo, w zasadzie nie dotykając skały…”.

Pierwszy bird beak Jima Birdwella (fot, yosemiteclimbing.org)

“Bird” był również autorem wielu artykułów i publikacji. Udoskonalał techniki wspinaczkowe oraz sprzęt – był pomysłodawcą haków specjalnych – cooperhead i birdbeak. Współtworzył służby ratunkowe Yosemite National Park’s Search and Rescue Team (YOSAR).

Ostatnio ciężko chorował, aby pokryć koszty szpitalnej opieki przyjaciele organizowali zbiórkę pieniędzy.

Jim Bridwell (fot. Dean Fidelman / climbing.com)

Światowe wspinanie poniosło wielką stratę.

Sprocket
Źródło: wikipedia, “Yosemite. Half a Century of Dynamic Rock Climbing” A. Huber i H. Zak
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek

    Jim Bridwell, 1944-2018 [4]
    R.I.P. [í]

    18-02-2018
    GG