16 stycznia 2018 09:52

Zimowy Półmaraton Gór Stołowych, a w jego ramach Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim

Nowe biuro zawodów w Karłowie, zmodyfikowana trasa, Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim, prelekcje Kacpra Tekielego i Piotra Pustelnika, najnowsze wieści o wyprawie na K2 – to wszystko czeka na 550 uczestników IV edycji Zimowego Półmaratonu Gór Stołowych.

W sobotę 20 stycznia uczestnicy zmierzą się z trasą 21 km. Do pokonania będzie 1003 metrów w górę oraz 886 metrów zbiegów, a ostatni odcinek poprowadzony został słynnymi schodami na Szczeliniec, gdzie usytułowna będzie meta.

(fot. Łukasz Buszka / DADADESIGN)

Jeszcze kilka lat temu trudno było doszukać się w kalendarzu górskich imprez biegowych zawodów organizowanych zimą. Jednak rosnąca popularność biegów górskich z czasem przyniosła pomysły organizowania ich również w okresie, kiedy większość biegaczy przygotowuje się do sezonu. Oczywiście liczba imprez w sezonie zimowym nie dorównuje jeszcze tej z części letniej, ale dzisiaj mamy już do wyboru kilka zimowych zawodów cieszących się opinią dobrej organizacji i klimatycznej atmosfery. Jednym z pierwszych zimowych biegów był właśnie ZPGS, który po raz pierwszy odbył się w 2015 roku.

W tym roku organizatorzy biegu, odpowiadając na sugestie uczestników poprzednich edycji zawodów, zdecydowali się na przeniesienie biura zawodów, które zlokalizowane będzie w Karłowie w Centrum Szkoleniowo – Edukacyjnym Parku Narodowego Gór Stołowych (były Hotel Karłów). To właśnie tam zaplanowano start imprezy.

(fot. Łukasz Buszka / DADADESIGN)

Podczas ZMGS już po raz drugi odbędą się Mistrzostwa Polski Alpinistów w Biegu Górskim. To na pewno jedna z atrakcji zawodów. Chociaż Mistrzostwa mają charakter nieoficjalny i są jedynie dodatkową formą rywalizacji, to na liście startowej jest prawie 40 osób spełniających wymogi tej klasyfikacji, w tym znamienite osobistości świata górskiego, wybitni wspinacze i himalaiści. Swój udział zapowiedział Piotr Pustelnik – Prezes Polskiego Związku Alpinizmu i Jerzy Natkański – zastępca kierownika programu Polski Himalaizm Zimowy 2016-2020 im. Artura Hajzera.

(fot. Łukasz Buszka / DADADESIGN)

Po dekoracji zwycięzców w sobotnie popołudnie odbędą się prezentacje i prelekcje na temat bezpieczeństwa w górach. Będą też najświeższe informacje spod K2. Podczas ZPGS będzie również można spotkać cały Salomon Suunto Team, którego zawodnicy prawdopodobnie w komplecie pojawią się na trasie zawodów. Wszystko uświetni koncert czeskiego zespołu Heebie Jeebies oraz ognisko w Bacówce.

Więcej informacji na stronie http://www.maratonygorskie.pl.

Informacja prasowa
  • Komentarze na forum Dodaj swój wątek
    Brak komentarzy na forum